Güncel

FAST’ın limiti güncellendi: İşte hızlı para transferinin yeni üst limiti

Mobil bankacılığı sık kullananlara güzel haber Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan geldi. FAST limiti artık çok daha yüksek.

FAST’ın limiti güncellendi: İşte hızlı para transferinin yeni üst limiti

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlığın büyük yol aldığı pek çok konu var. Ancak muhtemelen günlük hayatı etkileyenler içerisinde en önemli gelişmelerden biri bankacılık işlemlerinin elektronik platformlara taşınması olabilir.

Gerçekten de artık neredeyse bankalarda yapılan işlemlerin tamamına yakınının mobil şubeler üzerinden de yapılabildiği bir dönemdeyiz. Yalnızca ev kredisi ya da taşıt kredisi gibi fazlasıyla imza gerektiren işlemler için bankaya yolumuzun düştüğü bugünlerde, hala para transferlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmemesi en çok can sıkan konuların başında geliyordu.

FAST’ın limiti güncellendi: İşte hızlı para transferinin yeni üst limiti

Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konan Fonların Anlık ve Sürekli Transferi yani kısa adıyla FAST bu soruna bir nebze de olsa çare olmuş olsa da FAST’ın üst limitinin önce 2.000-TL olması, daha sonra ise bu limitin pandemi süreci dolayısıyla 5.000-TL’ye çıkartılarak orada sabit bırakılması, daha yüksek tutarlı para transferleri için bazen saatlerce beklemeyi zorunlu kılıyordu. Ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan yeni bir açıklamayla, artık FAST için üst sınırın 20.000-TL’ye çekildiğini öğrendik.

Elbette daha yüksek tutarlı işlemler için hala belli bir bekleme süresi olabilecektir. Ancak FAST işlemlerinin parça parça gerçekleştirilmesinin önünde hiçbir engel yok. Yani eğer 60.000-TL gibi bir para transferi yapacaksanız, bunu 20.000-TL’lik 3 farklı işlemle gerçekleştirebilir ve bu sayede belki de en fazla 1 dakika içerisinde 60.000-TL’yi farklı bir bankaya transfer edebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.