Yapay zeka gerçek olmayan insan bedenleri oluşturuyor!

DataGrid adlı şirketin geliştirdiği üretken çekişmeli ağ yazılımı, oldukça gerçekçi ve aslında hiç var olmamış insan bedenleri üretebiliyor.

Yapay zeka gerçek olmayan insan bedenleri oluşturuyor!

Yapay zekanın ilerlemesi son yıllarda oldukça hızlı ve epey ilgi çekici bir çok alanda çalışan türleri mevcut. Daha önce de sizlerle haberimizde paylaştığımız üzere; hırsızları önceden ve %81 tespit edebilen, sağlık raporlarını inceleyerek %80 oranında doğruluk payı ile ölümün tarihinizi tespit edebilen, zihninizi okuyabilen ya da genetik kökeninizi anlayabilen yapay zekalar mevcut. Bunların arasına şimdi de olmayan insanları kurgulayan yapay zeka dahil oldu.

Yapay zeka gerçek olmayan insan bedenleri oluşturuluyor!

Japonya’da Kyoto Üniversitesi kampüsünde kurulan DataGrid adlı teknoloji şirketi tarafından geliştirilen yeni bir derin öğrenme algoritması, sıfırdan yüksek çözünürlüklü, gerçek görünümlü insan görselleri yaratıyor. Görsellerin yüzleri, saçları ve kıyafetleri dahil olmak üzere tüm özellikleri algoritma tarafından üretiliyor. Yapay zekanın geliştirdiği modeller bugüne dek karşımıza çıkan en gerçekçi modeller ve bu teknoloji yakında kıyafet üreticilerine satılacak. Böylece şirketler gerçek modellerle stüdyoda uğraşmak zorunda kalmayacak. Her şirket kendi fotojenik modellerini bilgisayarda oluşturup istediği kıyafeti üzerine giydirebilecek.

Algoritma her bir farklı kıyafet için modellerin şeklini ve pozlarını değiştirebiliyor. Bu yeni algoritma bir Üretken Çekişmeli Ağ (GAN) örneği. Bu tarz bir yapay zeka, gerçek dünyada var olan bir şeyin taklidini üretmek için kullanılıyor. Bu, bazen bir bilgisayar oyunu bölümü tasarlamak bazen de fotoğrafları elle çizilmiş karikatürlere dönüştürmek için kullanılabiliyor.

GAN yöntemine göre çok daha başarılı

Daha önce haberimizde de sizlerle paylaştığımız üzere Üretken Çekişmeli Ağ (GAN) yöntemi ile gerçek görünümlü portreler geliştirilmiş ancak bunlar sadece yüzlere odaklanmıştı. Üstelik bu yüzlerin asimetrik kulaklar ya da takılar, garip dişler ve arka planda görüntünün bozulmasıyla oluşan boya izleri gibi sorunları bulunuyordu. DataGrid’in sistemi yapay zekanın kafasını böyle detaylarla karıştırmıyor. Bunun yerine yapay zekalı modelleri beyaz bir arka planın önüne yerleştirip modele gerçekçi bir ışık vurmasına olanak tanıyor.

Ne zaman böyle, gerçekçi görseller ya da ‘deepfake’ler üreten bir algoritma geliştirilse, bunu yapay zeka ile üretilmiş medya ürünlerine karşı bir uyarı olarak algılamak gerek. Zira bu teknolojiler insanların fikirlerini değiştirmek için propaganda amaçlı kullanılabilir. Bu algoritmanın sadece moda amaçlı kullanılması belki en zararsız kullanım alanı olacak, fakat daha önce aynı yöntemle politikacıların sahte videolarının hazırlandığını ya da ünlülerin sahte porno videolarının çekildiğine dair bilgilere daha önceki haberimizde yer vermiştik.

2019'da 35,8 milyar dolar harcanması öngörülen yapay zekaya dair yeni gelişmeler yaşandıkça, siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.