Bilim & Teknik

Yapay zekaya sahip robotlar savaş suçu işleyebilir!

Sivil toplum örgütü HRW, yapay zekaya sahip robotların  askeri amaçla kullanımını engellemek için çalışma başlattı.

Yapay zekaya sahip robotlar savaş suçu işleyebilir!

Gelişen teknoloji sayesinde, askeri araştırma merkezlerinde tam otomatik savaş robotları geliştirmek kısa bir süre sonra hayal olmaktan çıkacak. Ancak bu teknolojinin insanlığa zarar vereceğini düşünen kurumlarda bu alanda çalışmalar yapıyor.

HRW ve Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin Uluslararası İnsan Hakları bölümü tarafından hazırlanan 38 sayfalık 'Mind the Gap: The Lack of Accountability for Killer Robots' isimli çalışmada yapay zekaya sahip robotların insanların kontrolü dışında hedef seçip güç kullanacağı ve bu durumun ahlaki ve yasal endişeleri beraberinde getireceği uyarısında bulunuyor.

1428753438_img20150411145525.jpg

Robotların insanların sahip olduğu muhakeme yeteneğine sahip olmadığının altını çizen ekip, bu durumun savaş suçlarının yaşanmasına sebep olacağını ve sivil kayıplardan dolayı askeri yetkililerin suçlanamayacağı için hukuksal bir boşluk oluşacağını iddia ediyor.  

Dünya çapında 50'den fazla STK ile işbirliği yapan kurum, başlattığı  'Campaign to Stop Killer Robots' isimli kampanya kapsamında yapay zekaya sahip robotların askeri amaçla kullanılmasının önüne geçmeyi hedefliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.