Bilim & Teknik

Yaz tatili 5 haftaya iniyor! Öğrenciler hayli üzülecek!

Pandemi süreci eğitim tarafında önemli reformların olmasına zemin hazırladı. Uzaktan eğitim de bu reformlardan biriydi. Lakin önümüzdeki süreçte eğitim sürelerine ilişkin değişiklikler de yaşanabilir. İşte detaylar.

Yaz tatili 5 haftaya iniyor! Öğrenciler hayli üzülecek!

Eğitim sürecinde bir takım değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Avrupa'nın eğitimde dünya lideri olması, bu eğitim sistemlerini uygulamamızda önemli bir role sahip.

Bilindiği üzere ülkemizde 3 aylık bir yaz tatili süreci mevcut. Öğrenciler Haziran ayının ortalarında yaz tatiline giriyor ve Eylül ayının ortalarında eğitim öğretime başlıyorlar. Öğretmenler ise bilinenin aksine 3 ay değil 2 ay tatil yapıyorlar. Öğretmenler de Temmuz’un başında tatile çıkıp, Eylül’ün başında göreve başlıyorlar.

Lakin bu durum yakında değişebilir. Zira Avrupa’da pek çok ülke tatil sürelerini kısaltmaya hazırlanıyor. Şu anda Almanya dahil bazı ülkelerde yaz tatili sadece 5 hafta. Nitekim diğer ülkeler de yaz tatilini 5 haftaya indirmeye hazırlanıyor.

Yaz tatili 5 haftaya iniyor! Öğrenciler hayli üzülecek!

Tabi ki yaz tatili süresinin 5 hafta olmasının olumlu ve olumsuz yanları mevcut. Olumlu yanı eğitim süresinin daha da uzayacak olması. Olumsuz yanı ise öğrencilerin dinlenmesi için daha az vakit ayrılacak olması.

Elbette bunlar göreceli kavramlar. Fakat bu sistem Avrupa’da yaygınlaşmaya devam ederse, bir noktadan sonra Türkiye’de de konuşulmaya başlayacaktır. Peki Türkiye’de 5 haftalık yaz tatili uygulaması sizce uygulanmalı mı? Sonuçta kimse 3 ay boyunca tatil yapmıyor. İnsanların tatil için ayırdıkları süreç 1 ya da 2 hafta. Yani bu açıdan bakıldığında 5 hafta yeterli olabilir. Yine de yorum sizlerin.

Yorumlar
Isim vermek istemiyorum
O 5 hafta tatili alir sizin gotunuze sokarim ozaman okullaei 4 gun tatilleri 3 yapin bazi ulkelerde oyle sîkìyosa yapin lan
Cevapla
Jspzjzo
5 hafta ne awq hec tatil olmasın daha ey
Cevapla
Özn
Doğuda havalar çok sıcak olur. Çocuklar çalışmaya gider. Kimi bulup ders işleriz
Cevapla
Hgfxc
5 hafta ne pix
Cevapla
Halil Aksoy
Öğrenciler hiç tatil yapmasınmı dinlenmesini be ben de öğrenciyim yaz tatili 5 hafta olmasınnnn hayır
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.