Bilim & Teknik

Yerli helikopterimizin ismi belli oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel maksat helikopterinin ismini düzenlenen bir etkinlik sırasında açıkladı. İşte detaylar!

Yerli helikopterimizin ismi belli oldu!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platformla karşılanması hedefiyle yürütülen Özgün Helikopter Programı Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanarak 6 Eylül 2013'te yürürlüğe girdi. 

Program kapsamında helikopterin erken ilk uçuşu 6 Eylül 2018'de başarıyla gerçekleştirildi. Özgün Helikopter Programı, program takvimine ve bütçesine uygun şekilde yürütülüyor.

Program kapsamında, tasarım, geliştirme, üretim, test ve doğrulama, kalifikasyon, sivil/askeri sertifikasyon ve teknik veri paketlerinin oluşturulması faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Helikopterin, üstün performansı ve geniş görev yelpazesi sayesinde, yurt içi ihtiyaçları karşılamasının yanı sıra uluslararası pazarlarda da yer alması hedefleniyor.

Yerli helikopterimizin ismi belli oldu!

Askeri ve sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilen helikopter ile personel nakliyesi, pilot eğitimi, arama kurtarma, iç güvenlik, sınır güvenliği, ambulans, VIP taşıma, ormancılık, yangınla mücadele, kıyı ötesi taşıma ve arama kurtarma görevleri icra edilebilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel maksat helikopterinin ismini ise düzenlenen etkinlik sırasında açıkladı. Erdoğan, "T-625 genel maksat helikopterimizin adını uzun bir istişareler neticesinde 'Gökbey' olarak belirledik" dedi. Türkiye'nin genel maksat helikopter ihtiyaçlarının özgün bir platformla karşılanması amacıyla geliştirilen T625 helikopteri, gökyüzünde Gökbey adıyla görev yapacak.

Yorumlar
Can
Motoru honeywell ve rolls royce üretiyor.
Cevapla
yakup
bu helikopter için geç kalındı daha önceden yapılması gerekirdi
Cevapla
Misafir
Önceki dönemlerde yeni bir şey üretmeye çalışanların önü kesildiği için (Hürkuş örneği) yok sağcı solcu başörtü gibi gereksiz konularla insanları oyaladılar bu gibi olması gerekenler gecikti maalesef
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.