Bilim & Teknik

Yerli koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? TÜBİTAK Başkanı açıkladı!

Rusya'nın koronavirüs aşısının bulunduğunu açıklamasıyla beraber tüm dünyada aşı yarışı başladı. Peki ama Türkiye'de çalışmalar ne durumda?

Yerli koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? TÜBİTAK Başkanı açıkladı!

Koronavirüs uzun zamandır gündemi meşgul eden en önemli konulardan biri olarak gözüküyor. Zaman zaman ülkemizde vaka sayısı düşüş gösterse de hiçbir zaman beklenen seviyelere inmediği görülüyor. Dalgalı bir seyir izleyen koronavirüs vakaları, günlük yaşamı ve ekonomiyi de olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Salgının son bulabilmesi adına kesin bir tedavinin ortaya çıkması veya aşının bulunması gerekiyor. Hatırlanacağı üzere Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, aşının bulunduğunun müjdesini vermişti. Peki ama ülkemizde çalışmalar ne durumda?

Yerli koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? TÜBİTAK Başkanı açıkladı! - Resim : 1

Yerli koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? TÜBİTAK Başkanı açıkladı!

Ülkemizdeki tedavi ve aşı çalışmaları hakkında TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, çeşitli açıklamalarda bulundu. Yerli koronavirüs aşısı için 2021 yılının Mart ayını işaret eden Tekin, “İki aşımızda hayvan aşamasını geçtik. Klinik çalışma için bir tanesini etik kuruluna aldık. Onay aldıktan sonra da insan çalışmaları başlayacak. İlk önce faz1 başlayacak. Aşının yan etkisinin olmadığını göreceğiz orada. Arkasından faz2 ve 3 gelecek. Bizim hedefimiz 2021 Mart tarihinde aşımızın çıkması.” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, “Aralık ayında süreç daha Türkiye'ye gelmeden evvel bu çalışmalara başlamıştık. Geçmişimizde, bizim sağlık alanında desteklediğimiz projeler var. Devletimiz tarafından 2.3 milyarlık bir kaynak ayrılmıştı. Koronavirüs Türkiye Platformu'nu oluşturduk. Şu an 18 tane proje çalışılıyor. 10'u tedavi ve ilaç, 8'i de aşı alanında. Biz 9 ay gibi bir hedef koyduk.” diyerek tedavi ve aşı çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi. 

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Kovid - 19 aşısını 4.cü aşamada yaptırmayı düşünüyorum. Çünkü bakalım bu güne kadar yapılan yapılacak aşılar koruyor mu? Aşı yaptırana da virüs bulaşıyormuş.
Cevapla
d3m1r
ellerinde ne iş varsa bırakıp bunla uğraşsınlar .
Cevapla
Yasin
Tamam
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.