Bilim & Teknik

Yörüngedeki iki uydu bu hafta çarpışabilir!

ABD'ye ait olan, yıllar önce emekli edilmiş iki eski uydunun bu hafta çarpışabileceği açıklandı.

Yörüngedeki iki uydu bu hafta çarpışabilir!

Uzay enkaz izleme kurumu LeoLabs'a göre 'Alçak Dünya Yörüngesi'nde dolaşmakta olan, yıllar önce emekli edilmiş iki eski uydu bu hafta çarpışacak.

Yörüngedeki iki uydu bu hafta çarpışabilir!

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, 1983 yılında göreve başlayan ve kullanım dışı bırakılmış NASA'ya ait Kızılötesi Gök Bilimi Uydusu (IRAS) ve 1967’de fırlatılan emekli Kütle Çekimi İrtifa Dengeleme Deney Uydusu'nun (GGSE-4) birbirine çok yaklaşacak. Uzay enkaz izleme kurumu LeoLabs'a göre ise 'Alçak Dünya Yörüngesi'nde  dolaşmakta olan bu iki araç bu hafta çarpışabilir.

Biri ABD diğeri ise ABD, İngiliz ve Hollanda ortaklığında yörüngeye gönderilen uzay araçları görevlerini tamamladıkları için Dünya'dan kontrol edilemiyor.

Yörüngedeki iki uydu bu hafta çarpışabilir! - Resim : 1

Uydu izleme şirketi Leolab’ın verilerine göre iki uzay aracının arasındaki mesafe 15 ila 30 metreye kadar düşecek. Saniyede 14,7 kilometre sabit hızla ters yönlerde hareket eden araçlar ile Dünya'dan bağlantı sağlanamadığından, kontrol edilemeyeceği için kazayı önlemek mümkün olmayacak. 

Çarpışma halinde, büyük miktarda uzay enkazının yörüngeye saçılması ve bunun diğer uydular için tehlike yaratmasından endişe ediliyor.

Yorumlar
Tarık
Ayı bile gayet net çekebilen fotoğraf makinelerinin uyduları hiç görüntüleyemiyor olması bir bana mı tuhaf geliyor!
Cevapla
Nuh
Birader kafayı mı yedin sen? Ayın total büyüklüğü ile uyduların kıyası mümkün mü? Ay kıta büyüklüğünde uydu bir uçak kadar bu mesafeden nasıl göreceksin?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.