Bilim & Teknik

Zeki insanların beyin bağlantıları daha etkin!

Zeki insanlarda beynin enformasyon aktarımı sağlayan bölgelerinin beynin geri kalanıyla daha fazla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Zeki insanların beyin bağlantıları daha etkin!

Almanya'nın Goethe Üniversitesi araştırmacılarından Kirsten Hilger, Christian Fiebach ve Ulrike Basten'in yaptıkları araştırmada, zekanın beynin belirli bölgeleri arasındaki enformasyon etkinliğiyle bağlantılı olduğunu tespit ettiler. Araştırma için yaklaşık 300 kişinin beyin taramalarını modern teorik ağ analizi yapan bilim insanları, beynin bilgi aktarımıyla ilgili bilişsel işlemleri yerine getiren iki bölgesi olan ön insula ve ön singulat korteksinin beynin geri kalanıyla daha etkin bağlantılara sahip olduğunu gördüler.

Ayrıca temporal korteks denilen dış beyinin şakak bölgesiyle paryetal korteks dış beynin kafatası yan kemiği bölgesi arasındaki, gereksiz enformasyonu filtrelemeye yarayan bölgeninse beynin geri kalanıyla daha gevşek şekilde bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar zeki insanlarda beynin bağlantı bölgesindeki etkinliğin daha yoğun, bağlantısız bölgesindeki kopukluğun ise daha belirgin olduğunu görmüş oldu.

 1511528078_images.jpeg

Araştırmanın yazarlarından Ulrike Basten, Beynin söz konusu bölgelerinin beynin geri kalanıyla farklı topolojik bağlaşımlar kurması insanların önemli ve önemsiz bilgileri doğru şekilde ayırmasına yardımcı oluyor. Bu durum bu kişilerin bilişsel zorluklarla daha kolay başa çıkabilmesini sağlıyor. dedi.

Araştırmanın zeki insanlarda görülen beynin ağ özelliklerinin doğuştan mı geldiği yoksa bilişsel etkinlikler aracılığıyla mı geliştiği sorusuna henüz bir yanıt verilemediğinin altını çizen Ulrike Basten, Bazı bireyler biyolojik yaratılışları gereği akla dayalı davranışa ve daha zorlu bilişsel uğraşlara meyilli olabilirler. Benzer şeklide zorlu bilişsel görevlerle sürekli meşgul olmak da beyinin ağ gelişimine olumlu katkı sağlayabilir. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.