Konunun ABD ve Avrupa’da konuşulmaya ve tartışılmaya başlanması 2. Dünya Savaşı’nın hemen sonu olduğunu söyleyen Özkaya, bizde ise bunun yeni yeni konuşulmaya başlandığını anlatarak, "Yani biz bu konuda Batı’dan yaklaşık 60 yıl geriden geliyoruz." dedi.

İNSANLAR DENEK OLARAK KULLANILDI

3. dünya ülkesi vatandaşlarının denek olarak kullanıldığını da anlatan Özkaya, "Bundan 5-6 yıl öncesine kadar, Batıdaki hapishanelere yada hastanelere düşmüş 3. dünya ülkeleri vatandaşları -buna Türkiyemizin insanlarıda dahil- hastanelerde yada hapishanelerde kobay olarak kullanıldılar. Tabi onlar bu tür deneylere maruz kaldıklarından haberdar değillerdi. Yani başı ağrıyana al sana baş ağrısı ilacı deniyordu ama o aslında baş ağrısı ilacı değildi. Yeni geliştirilen ve etkileri gözlenmek istenen bir maddeydi."

BİZİM VATANDAŞLARIMIZA DA UYGULADILAR

Özkaya, Batı’da benzer duruma maruz kalmış olan vatandaşlarımızın olduğunu iddia ederek, "Bu insanlarımızın maruz kaldığı bu hadiseleri araştırmak, soruşturmak üzere bir birimin oluşturulması lazım. Sağlık açısından, hukuki açıdan, o insanların topluma yeniden kazandırılmaları açısından yapılması gereken bir çalışma. Bu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine, BM’ye veya gidebileceği her yere kadar hukuken götürülmeli." dedi.

İşte Ömer Özkaya'nın diğer çarpıcı iddiaları:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.