Dijital Video Platformu

Amazon Prime Video için HDR müjdesi

HDR formatı savaşlarında başka bir zafer daha talep edildi – Amazon Prime Video, Dolby Vision HDR'yi desteklemeye başladı.

Amazon Prime Video için HDR müjdesi

Daha önce Prime Video, rakip HDR10+ formatını kullanırken Dolby Visio temelde Netflix ve Disney Plus dahil olmak üzere tüm diğer akış hizmetleri tarafından kullanılıyordu.

Ancak burada iki büyük mesele var. Birincisi, yalnızca üç programda etkinleştirildiği görülüyor: Güç Yüzükleri, Tom Clancy'nin Jack Ryan'ı ve Zaman Çarkı. İkincisi, Dolby Vision'ın şimdiye kadar yalnızca TV'lerde çalıştığı görülüyor.

Film akışı uygulamalarında kullanılan üç tür HDR bulunuyor: HDR10, HDR10+ ve Dolby Vision.

Amazon Prime Video için HDR müjdesi

HDR10 en temel sürüm: bunu ‘standart’ HDR olarak düşünebilirsiniz. SDR içeriğinden daha geniş bir renk gamı ​​ve dinamik aralık ekler, ancak tüm film için parlaklık ve karanlık seviyelerini tek bir ayarda 'ton haritası'na çıkarmak zorunda, bu nedenle bir filmde hem aşırı parlak hem de aşırı karanlık sahneler varsa bunlar ayrıntıyı kaybedebilir.

HDR10+ ise HDR10'un daha iyi bir sürümü. 'Dinamik meta verileri' içerir, yani 'ton eşleme' sahne bazında yapılır, bu nedenle karanlık sahneler TV'ye parlak sahnelerden çok farklı bir şekilde yanıt vermesini söyler. Bu, işler ekstra parlak ve karanlık hale geldiğinde nüansı ve ayrıntıyı geri alır.

Dolby Vision, HDR10+ ile aynı şeyi yapar, ancak içerikte daha geniş çapta desteklenir (ve 12 bit renk desteği gibi bazı diğer püf noktaları vardır, ancak henüz hiçbir TV bunu görüntüleyemiyor, bu nedenle bu gerçek bir avantaj değil).

Amazon Prime Video, HDR10+ kullanan tek büyük yayın hizmetiydi ve şimdi Dolby Vision'ı desteklemek için ilk adımlarını attı ve bu da Dolby Vision'ı HDR savaşının fiili kazananı haline getirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.