Dijital Video Platformu

Disney aktörler için görünüm değiştiren bir yapay zeka geliştirdi

Disney araştırmacıları, bir oyuncunun bir sahnede daha genç veya daha yaşlı görünmesini çok daha kolay hale getiren bir yapay zeka sistemi geliştirdi.

Disney aktörler için görünüm değiştiren bir yapay zeka geliştirdi

Sanatçılar, efektin olabildiğince gerçekçi görünmesini sağlamak için manuel ayarlamalar yapmaya devam edebilecek olsa da, AI aracı ağır işlerin çoğunu hallediyor. Yaşlanma efektlerini tek bir kareye uygulamanın yapay zeka için sadece beş saniye sürdüğü söyleniyor.

Bir aktörün yeniden yaşlandırılması, sanatçıların karakterin görünümünü manuel olarak değiştirmek için bir sahnenin kare kare incelemesini gerektiren pahalı ve zahmetli bir süreç.. Geçmişte de bununla ilgili sinir ağları ve makine öğrenimi ile süreci otomatikleştirme girişimlerinde bulunulmuştu. Disney araştırmacıları, durağan görüntülerde iyi iş çıkartabiliyor olsalar da, diğer sistemlerin "yüz kimliği kaybından, düşük çözünürlükten ve sonraki video karelerinde stabil olmayan sonuçlardan muzdarip olduğu" belirtiliyor.

Ekip, bir makalede FRAN (yüz yeniden yaşlanma ağı) sinir ağını gerçek insanlardan oluşan bir veri kümesi üzerinde eğitmenin imkansız olacağını yazdı. Süreç, iki farklı ve bilinen yaşta aynı yüz ifadesine, poza, ışıklandırmaya ve arka plana sahip bir özneyi gösteren görüntü çiftleri gerektiriyor. Araştırmacılar bunun yerine, rastgele oluşturulmuş birkaç bin yüzden oluşan bir veri tabanı oluşturdular. Mevcut makine öğrenimi eskitme araçlarını kullanarak bu sentetik yüzleri yeniden yaşlandırdılar ve ardından bu sürecin sonuçlarını FRAN'a aktardılar.

Disney aktörler için görünüm değiştiren bir yapay zeka geliştirdi - Resim : 1

Sinir ağı, bir vesikalık fotoğrafı analiz edebilir ve yüzün hangi bölümlerinin yaşlanmadan etkileneceğini tahmin edebilir ve ardından orijinal yüzün üzerine bir katman olarak kırışıklıklar veya cilt yumuşatma gibi efektler uygular. Gizmodo'nun belirttiği gibi, araştırmacılar bu yaklaşımın, FRAN'ın sanatçıyı, başları veya yüzleri hareket ettiğinde veya bir çekimde ışık değiştiğinde bile kimliği ve görünümü bozulmadan yeniden yaşlandırmasına izin verdiğini iddia ediyor. Diğer yöntemlerden farklı olarak, FRAN da fazladan bir yüz hizalama adımı gerekmiyor.

Disney'in böyle bir araç geliştirmek istemesinin birçok nedeni var. Birincisi, bu görsel efekt sanatçılarının iş yüklerini azaltabilir ve süreci hızlandırabilir. Gişe rekorları kıran bütçeleri olmayan yapımların oyuncularını aşağı ya da yukarı yaşlandırmasına yardımcı olmanın yanı sıra, buhar olan bütçeleri kontrol altında tutmaya da yardımcı olabilir. Raporlara göre The Irishman'in 200 milyon doları bulan bütçesinin önemli bir kısmı Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci'yi daha genç göstermeye gitti.

Disney, kendi projelerinde, özellikle Star Wars'ta Mark Hamill ile birlikte, oyuncuların yaşlanmasını azaltıyor. Harrison Ford önümüzdeki yaz Indiana Jones olarak geri döndüğünde, görmeye alıştığınızdan biraz daha genç görünecek (en azından açılış sekansı için).

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.