Disney, Netflix’i geride bıraktı: Peki ama Disney+ ne alemde?

Dijital içerik servisleri arasındaki rekabet günden güne artarken, sektörün iki devi Disney ve Netflix mücadeleyi önde götüren isimler olmaya devam ediyor.

Disney, Netflix’i geride bıraktı: Peki ama Disney+ ne alemde?

Teknoloji kullanıcılarının alışkanlıkları, teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişiyor. Sekiz on sene öncesine kadar internetten bir şey izlemek bile lüks sayılıyor, akşam yapılabilecek en eğlenceli şey olaraksa haftalık yayınlanan diziler takip ediliyordu. Ancak artık bu dizilerin yerini büyük ölçüde dijital içerik platformları tarafından servis edilen yayınlar aldı.

Başını Netflix’in çektiği bu platformlar sayesinde artık “bu akşam yeni bölüm yok, ne izleyeceğiz” derdi, “o kadar çok şey var ki hangisini izleyeceğiz” derdine dönüşmüş durumda. Üstelik sektördeki rekabete baktığımızda, ilerleyen zamanlarda bu durumun çok daha ileri boyutlara taşınacağını söyleyebiliriz. Nitekim dijital içerik piyasasının lideri Netflix’in koltuğu fena halde sallanmaya başladı.

Disney, Netflix’i geride bıraktı: Peki ama Disney+ ne alemde?

Amerikalı şirket tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan bir açıklamada, toplam kullanıcı sayısının 223 milyon civarında olduğu belirtilmişti ki bu sayı sadece tekil bazda bakıldığında hala Netflix’i lider tutmaya yeter. Çünkü Netflix’in en büyük rakibi konumunda olan Disney+’ın abone sayısı son rakamlara göre 165 milyon kişi civarında. Ancak eğer bu karşılaştırmaya bir bütün olarak bakacak olursak, o zaman Netflix’in artık ikinci sıraya gerilediğini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz saatlerde bir açıklama yapan Disney, içerisinde Disney+, Hulu ve ESPN’nin de yer aldığı tüm platformlarındaki toplam kullanıcı sayısının 235 milyona ulaştığını duyurdu. Haliyle Disney üç platformuyla girdiği bu mücadeleden galip olarak ayrılan taraf oldu. Bakalım Netflix, Disney’in bu açıklamasına istinaden herhangi bir yanıt verecek mi?