Efsane geri döndü, işte karşınızda Doctor Who

Dünyanın en çok sevilen dizilerinden birisi olan Doctor Who, sansasyonel bir geri dönüşe hazırlanıyor.

Efsane geri döndü, işte karşınızda Doctor Who

Doctor Who, aynı zamanda aynı kalarak sürekli kendini yenilemesiyle ünlü bir yapım. Dizi zorlu bir kaç yıl geçirdi ve bu da perde arkasında bazı dramatik değişikliklere yol açtı. Bu esnada da Doctor Who'nun 2005'te yeniden canlandırılmasının arkasında olan Russell T. Davies, gösteriyi kurtarmak için devreye girdi. Geçmişte BBC'nin kendi bünyesinde yapılan yapım, artık Sony'ye ait bir yapım şirketi tarafından yürütülüyor. Ve Disney, Birleşik Krallık dışında Disney+ Original olarak ilan edilen bu yeni canlanmayla bunu finanse etti.

Sahne arkası dramatik değişiklikleri, Doctor Who'nun bu yeni dünyada nasıl başarılı olacağına dair bazı temel soruların ortaya çıkmasına neden oldu. Davies diziyi ikinci kez uçurumun eşiğinden döndürebilecek mi? Peki gösteri, Y kuşağından sadık bir izleyici kitlesi bulduğu gibi Zoomers'ın da ilgisini çekecek mi? Peki Doctor Who takıntılı düzeyde kontrole alışkın olan Disney'in yönetimi altında sağlam bir şekilde ayakta kalabilecek mi?

Davies, selefi Chris Chibnall'ın başarısızlığının ardından büyük ihtimalle kötü şöhrete kavuşacak olan işe geri döndü. Chibnall başarılı bir şovu devraldı ve hem kamera önünde hem de arkasında çok daha çeşitli bir ekip kiralayarak ufkunu genişletmeyi seçti. Buna Malorie Blackman ve Vinay Patel gibi yazarlar ve Doktor rolü için Jodie Whittaker ve Jo Martin adında iki kadının seçilmesi de dahildi.

Efsane geri döndü, işte karşınızda Doctor Who - Resim : 1

Efsane geri döndü, işte karşınızda Doctor Who

Chibnall ayrıca arkadaki insanlar gösterinin "uyandığını" haykırmaya başladığında kültür savaşı baskısına boyun eğmeyi de reddetti. Ancak şovun sahip olduğu tüm iyi niyete rağmen şov sorumlusu, onu inşa ederken hızla kendi mirasını yakmaya başladı. Bölümlerinin kalitesi hiçbir zaman mükemmel olmadı ve tutarsız bölümler yazdı ya da ima yoluyla oldukça berbat şeyler söyledi. Daha sonra gösteriyi kendi hayran teorileri için bir araç olarak kullanmaya başladı.

Daha sonra Doktor için aslında önceki 60 yıllık karakter gelişiminin çoğunu geçersiz kılan gizli bir başlangıç hikayesi yarattı. Doktor'u bir nevi Uzay İsa'ya dönüştürdü ve ardından serinin kurgusal evreninin önemli bir kısmını yok etmeye girişti. İzleyiciler bundan pek memnun kalmadı ve Chibnall'ın ilk normal sezon bölümünü 8,2 milyon kişi izledi ancak görev süresinin sonunda bu rakam 3,47 milyona düştü. Doctor Who'nun ilk iki bölümü tüm dünyada 10 Mayıs Cuma günü saat Disney+’ta yayınlanacak.