Ghost in the Shell'in yönetmeninden bu 90'lar animesini izlemelisiniz

Chainsaw Man'in sinema filmi için sabırsızlanıyorsanız, aynı zamanda Ghost in the Shell'in efsanevi yönetmeninin elinden çıkmış, 90'larda yayınlanmış bir animeyi izlemeniz gerektiğini belirtmekte fayda var.

Ghost in the Shell'in yönetmeninden bu 90'lar animesini izlemelisiniz

Bu eski ama altın değerindeki yapım, hem görsel hem de hikaye anlamında sizi büyüleyecek ve Chainsaw Man'i beklerken anime dünyasına olan sevginizi pekiştirecek.

Chainsaw Man belki bir manga olsa da, serinin yaratıcısı Tatsuki Fujimoto'nun hayattaki en sevdiği şeylerden birinin filmler olduğu açık. Filmler ve filme dair her şey, Fujimoto'nun eserlerinin her yerinde bulunuyor. Hem Chainsaw Man hem de önceki mangası Fire Punch'ta önemli sahneler bir sinemada geçiyor. Ayrıca, film yapımı hakkında bir manga olan ve mutlaka okumanız gereken Goodbye Eri ve Chainsaw Man'in her cildinde Fujimoto'nun beğendiği bir filmi paylaşması da bunun kanıtları arasında.

Dolayısıyla, Chainsaw Man'in en iyi hikaye kollarından biri olan Reze Arc'ın - ikinci sezon yerine bir film adaptasyonu alacak olan - bir film tarafından büyük ölçüde esinlenmiş olması şaşırtıcı değil. Fujimoto'nun Chainsaw Man ciltlerinde tavsiye ettiği filmler genellikle canlı aksiyon eserler oluyor, Texas Chainsaw Massacre gibi (bu pek şaşırtıcı değil, değil mi?), ancak Reze Arc aslında özellikle bir anime filminden esinlenmiş: Jin-Roh: The Wolf Brigade. Bu 1999 yapım film, Ghost in the Shell'in yönetmeni Mamoru Oshii tarafından yazılmış.

Hemen belirtmeliyim ki, Jin-Roh kolay bir izlenim sunmuyor, ama sanırım Chainsaw Man de kolay bir okuma değil. Kolay olmasa da, kusurlu olsa da ilgi çekici. Film, Nazi Almanyası'nın İkinci Dünya Savaşı'nı kazandığı ve kısa bir süreliğine Japonya'yı işgal ettiği alternatif 1950'lerde, savaş sonrası Japonya'da geçiyor. İşgali sırasında, Nazi Almanyası Japonya'yı daha çok kendi istediği şekle sokmak için yeni bir hükümet kurmaya çalışıyor, ancak bu durum sonucunda yoksulluk büyük ölçüde artıyor ve bu da sol kanat "terörist" grup Sect'ın faşist kurallarına karşı silahlanmasına neden oluyor.

Bu durumda, Kerberos adında özel silahlı kuvvetler birimi kuruluyor, tamamen kurşun geçirmez, kırmızı gözlü korkutucu zırhlar giyen ve gatling silahlarıyla donatılmış elit askerlerden oluşuyor. Bu grup, filmimizin baş karakteri Kazuki Fuse'yi barındırıyor. Fuse, filmin başında genç bir kadını öldürüyor. Daha sonra kadının kız kardeşiyle tanışıyor ve inanılmaz derecede brutal bir şekilde birini öldürmenin travmasıyla başa çıkarken, ikili yakınlaşıyor, hatta romantik bir ilgiye dönüşüyor.

Kazuki, bir nevi sempatik bir protagonist olarak sunuluyor, ancak film sonunda onun sempatiyi hak ettiği sonucuna varılmıyor, çünkü aslında bir tür süper-polis. Filmin nasıl bittiğini spoil etmeyeceğim, çünkü bence kendiniz izlemelisiniz, ama size bu filmi bir ödev olarak vermek istiyorum.

"Ödev mi!" diye haykırıyorsunuz. "Sadece bir film izlemek için mi?" Evet! "Ama neden?" Çünkü film hakkında en sevdiğim yönlerden biri, bir konuşma olması. Film sürekli referans verir ve genellikle öncüllerine saygı gösterir, ve sevdiğiniz yeni şeylerin çoğu, eski olmadan var olamaz. Matrix Serial Experiments Lain olmadan, It Follows Halloween olmadan ve daha fazlası olamazdı. Sevdiğim bir şeyi esinlendiren şeyi görmek, benim o şeyi daha çok sevmemi sağladı - bu, Jin-Roh ve Chainsaw Man ile kesinlikle oldu, Jin-Roh mükemmel bir film olmasa da.

Ayrıca, bir sanatçının belirli bir kararı neden aldığını anlamakta harika bir ders olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi, Reze Arc Chainsaw Man'deki en iyilerden biri, uzun olmasa da, Jin-Roh'u izledikten sonra, büyük resmin içine küçük bir puzzle parçası yerleştirmiş gibi hissettim. İlk sezonun enerjik açılışında saklı tüm referansları anlamak için Chainsaw Man'i genel olarak esinleyen diğer eserlere de göz atmak değerli, hatta sadece anime ile ilgilenen biriyseniz, yaklaşan film çıkana kadar beklemek isteyebilirsiniz, çünkü Jin-Roh teknik olarak Reze Arc'ta ne olduğunu spoilerebilir. Ama eğer bir Chainsaw Man manga severiyseniz, kendinize bir iyilik yapın ve bunu kontrol edin.