Dijital Video Platformu

Ne Netflix ne de Spotify RTÜK cezasından kurtulamadı

Netflix ve Spotify bir süredir şikayetlerle gündeme geliyordu. Sonunda devreye giren RTÜK, hem Netflix’e hem de Spotify’e ceza kestiğini duyurdu.

Ne Netflix ne de Spotify RTÜK cezasından kurtulamadı

Netflix daha önce pek çok defa olduğu gibi yine cinsellik temalı içerikleriyle gündeme geldi. Özellikle son zamanlarda artan şikayetler, birçok farklı yapım üzerine yoğunlaşırken, RTÜK’ün araştırmaya konu edindiği içerik ise Jurassic World Kretase Kampı isimli animasyon dizisi oldu. Buna göre dizinin 5. Sezonunun 9. Bölümünde iki kadın karakterin öpüşmesi birçok kişi tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Özellikle bu animasyon filminde “ailecek izlenebilir” etiketinin bulunmasına rağmen bu tür bir sahne barındırması, RTÜK tarafından idari para cezasıyla cezalandırıldı.

Öte yandan Spotify’da geçtiğimiz günlerde oldukça ilginç bir şekilde gündeme gelmişti. Buna göre Spotify’da yer alan: “Bedir savaşına giderken dinlenecek müzikler”, “Cehennem kapısında çalınacak şarkılar” gibi oldukça değişik isimlere sahip yüzlerce çalma listesinin bulunduğu ve bunların toplumun dini ve manevi değerlerini zedelediği gerekçesiyle sürekli şikayet ediliyordu.

Ne Netflix ne de Spotify RTÜK cezasından kurtulamadı

İşte devreye giren RTÜK, şikayetleri haklı buldu ve bu türden olan bütün çalma listelerinin platformdan kaldırılmasına karar verdi.

Bununla birlikte Spotify’e herhangi bir para cezası kesildiğine dair bir bilginin olmadığından hareketle, RTÜK tarafından bu iki platformdan yalnızca Netflix’e para cezası kestiğini söyleyebiliriz.

Bakalım bu cezanın ardından Netflix ya da Spotify cephesinden herhangi bir açıklama gelecek mi?

Yorumlar
12231306615@gmail.com
12231306615
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.