Netflix, 3.6 milyar dolarlık aklanmış Bitcoin'in arkasındaki çiftin belgeselini çekecek!

Netflix, 3.6 milyar dolarlık aklanmış Bitcoin'in arkasındaki çift hakkında bir belgesel dizisi çekecek! Çiftlerden biri Türk olduğunu düşünülen Reyhan Morgan!

Netflix, 3.6 milyar dolarlık aklanmış Bitcoin'in arkasındaki çiftin belgeselini çekecek!

Akış devi Netflix, ABD Adalet Bakanlığı'nın (DoJ) 2016 yılında kripto borsası Bitfinex'ten çalınan 3,6 milyar dolar değerinde 94.000'den fazla Bitcoin'e el koyup geri almasının ardından şimdiye kadarki en büyük kripto hırsızlığı hakkında bir belgesel dizisi planladı.

Netflix, 3.6 milyar dolarlık aklanmış Bitcoin'in arkasındaki çiftin belgeselini çekecek!

Kara para aklamak ve ABD hükümetini dolandırmak için komplo kurmakla suçlanan evli çift, 34 yaşındaki Ilya “Hollandalı” Lichtenstein ve 31 yaşındaki Heather Morgan'ı içeriyor. Suçlu bulunmaları halinde 25 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.

11 Şubat Cuma günü geç saatlerde Netflix , “Asla Gerçekleşmeyen En Büyük Parti” ve “Tiger King”deki çalışmalarıyla tanınan yönetmen Chris Smith'in belgesel dizisini yöneteceğini ve yürütücü yapımcılığını yapacağını duyurdu.

Şirket, “Netflix, evli bir çiftin, tarihin en büyük mali suç davasında milyarlarca dolarlık çalıntı kripto para birimini aklama iddiasıyla ilgili bir belgesel dizisi sipariş etti” dedi.

3.6 milyar doları tasfiye etmek

Lihtenştayn ve Morgan, 8 Şubat'ta New York City'deki evlerinde tutuklandı ve şu anda 2016'da meydana gelen kripto para birimi değişimi hackiyle bağlantılı olarak yaklaşık 120.000 Bitcoin'i aklamak için komplo kurmakla suçlanıyorlar.

Müfettişler, hacklemenin ardından değeri 71 milyon dolardan neredeyse 5 milyar dolara sıçradığı için çalınan Bitcoin'in blok zincirindeki hareketlerini takip etmek için uğraşıyorlardı. Paritenin, sahte kimlikler ve internet hesapları kurarak ve ayrıca fiziksel altın, değiştirilemez tokenler (NFT'ler) ve daha fazlasını  satın alarak çalınan fonlarını tasfiye etmeye çalıştığı bildirildi.

Netflix, 3.6 milyar dolarlık aklanmış Bitcoin'in arkasındaki çiftin belgeselini çekecek! - Resim : 1

Heather (Reyhan) Morgan kimdir?

Türk yurttaşı olduğuna dair herhangi bir kayıt ya da haber bulunmayan Reyhan Morgan, LinkedIn’deki profilinde kendisini “seri girişimci, üretken yazar, saygısız komedi rapçisi ve yüksek büyüme potansiyeline sahip B2B yazılım şirketlerinde yatırımcı” olarak tanıtıyor.