Netflix darbe üzerine darbe yemeye devam ediyor

Netflix, senarist maaşına ilişkin bir kavgada büyük bir meblağ ödemek zorunda kalacak.

Netflix darbe üzerine darbe yemeye devam ediyor

The Deadline’nın haberine göre, Writers Guild of America, Netflix'in 216 sinema filmi yazarına ödenmemiş bakiye olarak fazladan 42 milyon dolar ödemesini sağlayacak bir tahkim kararı kazandı. WGA ayrıca geç ödeme için 13,5 milyon dolar da faiz istiyor.

WGA, Netflix'i yazar maaşından tasarruf etmesine yardımcı olan "kendi kendini idare etmekle" suçladı. Loncaya göre, sinema gösterim komisyonlarının belirli bir pazarda kazanılan gelirler üzerinden ödenmesi gerekiyor ve Netflix'in (hem yapımcı hem de dağıtımcı olduğu yerde) lisansları daha geleneksel ilişkilere dayalı ücretler talep ediyor. Ancak Netflix'in, Amerika Yönetmenler Birliği ve Screen Actors Guild (SAG-AFTRA) ile kendi filmlerinde kalanları filmin maliyetinden "önemli ölçüde daha az" ödemesine izin veren anlaşmalar yaptığı bildiriliyor.

Netflix darbe üzerine darbe yemeye devam ediyor

WGA, galibiyete Sandra Bullock filmi Bird Box'a karşı daha önceki bir zaferin yardımcı olduğunu iddia etti. Bir hakem, Netflix'in en son anlaşmazlıktaki gibi bir formül kullanarak bir senariste önemli ölçüde düşük ödeme yaptığını tespit etti. Görevli Netflix'e yazara komisyon ve faiz olarak 1,2 milyon dolar ödemesini söyledi.

Netflix'i, loncanın komisyonlarla ilgili temel anlaşmalarını "en kötü ihlal edenlerden" biri olarak nitelendirdi ve tahkimi, akış hizmetleri aracılığıyla ödemeyi "azaltmaya" çalışan medya şirketlerine karşı bir geri adım olarak gördü. İleride sektörde bunun gibi daha fazla savaş olursa şaşırmayın.