Netflix'in '1899' gibi dizileri iptal etmesinin asıl nedeni belli oldu

Netflix, son olarak Dark ekibinin imza attığı gizem dizisi 1899'u iptal etti. Yani dizinin 2. sezonu gelmeyecek. Peki, Netflix bu tarz dizileri iptal ederken kararı nasıl veriyor? İşte perde arkası

Netflix'in '1899' gibi dizileri iptal etmesinin asıl nedeni belli oldu

Netflix, son zamanlarda First Kill, Warrior Nun, The Midnight Club ve 1899 gibi dizileri iptal etti. Forbes, bu konuyu mercek altına aldığı haberinde "Kitaplığında bitmemiş öykülerden oluşan büyüyen bir mezarlık yarattı ve birçok kişi bunun esas olarak verilerle ilgili olduğuna inanıyor" yorumu yapıyor.

Netflix bir diziyi iptal ederken neye bakıyor? Tabi ki, izlenme oranları oldukça önemli.

Forbes'a göre kritik bir metrik var: Tamamlanma oranı.

Bu, bir şovun izleyicilerinin yüzde kaçının şovu gerçekten bitirdiği ile ilgili. Forbes bu konuda şu yorumu yapıyor: "Bu, Ağustos ayında First Kill hayranlarının dizinin neden iptal edildiğini anlamadığı ve daha az izlenen Heartstopper'ın iki sezon daha yenilendiği sırada ortaya çıktı"

Buradaki fikir, First Kill'in düşük bir tamamlama oranına sahipken Heartstopper'ın iyi bir tamamlama oranına sahip olması. Genel olarak, çizgi %50 civarında görünüyor ve bu rakamın altındaki dizilerin işi zor.

Forbes'un örnek verdiği bazı rakamlar şöyle:

-Heartstopper %73 tamamlama oranına sahipti ve yenilendi
-Güneşin Karanlığında %56 tamamlama oranına sahipti ve yenilendi
-Resident Evil, 1. sırada iyi bir dönem geçirdi, ancak yalnızca %45'lik bir tamamlama oranı elde etti ve iptal edildi.
-First Kill, %44 tamamlanma oranına sahipti ve iptal edildi.
-Squid Game, %87'lik çok yüksek bir tamamlama oranına sahipti ve yenilenmişti.
-Arcane %60 tamamlanma oranına sahipti ve yenilendi
-Düzensizler% 41 tamamlanma oranına sahipti ve iptal edildi
-Love Death and Robots %67 tamamlanma oranına sahipti ve yenilendi

Bazı kaynaklara göre 1899 dizisi % 32'lik iç karartıcı bir tamamlanma oranına sahipti ve iptal edildi.

Bu bakış açısına göre izleyiciler bir sezonu izlerken tamamlamadan bırakıyorlarsa, bu durum 2. sezon için geri dönmeyeceklerinin bir göstergesidir.

Netflix'te bu bakış açısıyla hikayenin devam ettiğini görmek isteyen insanların %30-40'ı için yeni bir sezona imza atmıyor.

Her iptalde bir şovun izleyicilerinin %30-40'ını üzme riski var. İkincisi tamamlanma oranı, bölümleri daha kısa, daha kolay izlenebilir dizileri avantajlı duruma getirebilir.

Üçüncüsü ise sadece yüzde 50 tamamlanma oranı değil bütçe de önemli bir faktör. Daha az maliyetli bir dizi diğer ölçütler bir yana, pahalı özel efektler (Resident Evil) içeren bir diziden biraz daha fazla tolere edilebilir.

Tamamlanma oranı, iptal edilen ve devamına karar verilen diziler için oldukça tutarlı bir kriter gibi görünüyor.

İzlenme saatlerinin aksine bu rakam Netflix'in açıkça paylaştığı bir durum değil. Ama bir şov 1 numaraya çıkıyor, ilk günlerde çok fazla izleniyor ama yine de iptal ediliyorsa nedeni tamamlanma oranı olabilir.