Netflix'in şifre engelleme stratejisi işe yaradı! (Ne yazık ki...)

Bazı kullanıcılar, şifre paylaşımına yönelik bir protesto başladıktan sonra Netflix hesaplarını iptal etse de, bu hamle şirket açısından işe yarıyor gibi görünüyor.

Netflix'in şifre engelleme stratejisi işe yaradı! (Ne yazık ki...)

Analiz firması Antenna'nın verilerine göre Netflix, kuralın mayıs ayı sonlarında ABD'de ve diğer birçok bölgede yürürlüğe girmesinin ardından hesap kayıtlarında bir artış gördü.

Antenna, Netflix'in bu verileri izlediği dört buçuk yıl içinde ABD'deki en büyük dört günlük kayıt sayısına sahip olduğunu söylüyor: 26 ve 27 Mayıs tarihlerinde, her gün neredeyse 100.000 yeni kayıt yapıldı. Antenna'ya göre şirket, dört günün her birinde ortalama 73.000 yeni üyelik gördü ve bu rakamın önceki 60 günün ortalamasından yüzde 102 daha fazla olduğunu kaydetti.

Antenna, bu dönemde hesap iptalleri de artarken, kayıtların bu rakamları çok geride bıraktığını söyledi. Antenna, bunun, COVID-19 kapanmalarının 2020'nin mart ve nisan aylarında başlamasından bu yana ABD'deki yeni Netflix hesabı kayıtlarındaki en büyük artış olduğunu belirtti.

Netflix'in şifre engelleme stratejisi işe yaradı! (Ne yazık ki...)

Bunun Netflix'in resmi verileri olmadığını akılda tutmakta fayda var. Hesap paylaşımı değişikliklerinin Netflix'in kar hanesini nasıl etkilemeye başladığına dair net fikrimiz ancak şirket muhtemelen temmuz ayı ortasında gerçekleşecek olan bir sonraki üç aylık kazançlarını açıkladığında olacak. Ancak Yahoo Finance'in belirttiği gibi, Antenna'nın verileri yayınlamasının ardından Netflix'in hisse fiyatı yükseldi.

Netflix, şubat ayında Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya'da yeni kuralları uygulamadan önce Latin Amerika'da deneme amaçlı olarak hesap paylaşımına sert önlemler almaya başlamıştı. ABD'de, abonelerin artık hesaba ana hanenin dışından erişen izleyiciler için ayda fazladan 8 ABD doları ödemesi gerekiyor.