RTÜK, Netflix'e soruşturma başlattı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Netlix'te yer alan Jurassic World Kretase Kampı isimli animasyon filmi hakkında soruşturma başlattı.

RTÜK, Netflix'e soruşturma başlattı

Pandemi sonrası dijital içerik platformlarının popülaritesi her geçen gün artıyor. Yerli ve yabancı pek çok şirketin rekabet ettiği bu sektör, özellikle de özgür yapıları nedeniyle gençlerin ilgisini çekiyor. TV’de herkese açık değil de internette para karşılığı hizmet verdikleri için uyulması gereken kurallar konusunda çok da sorun yaşamıyorlar. Son yapılan açıklamaya göre RTÜK, Netlix‘e soruşturma başlattı.

RTÜK devreye girdi

Uzun bir süre herhangi bir kısıtlamaya maruz bırakılmayan dijital içerik platformları, bir süre önce getirilen kurallar ile RTÜK’e bağlandığı duyurulmuştu. Bu kapsamda kurumdan lisans almak zorunda olan şirketler, belirli şartları da kabul etmiş oldu. Son olarak RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Jurassic World Kretase Kampı isimli yapım nedeniyle Netlix‘e soruşturma açtıklarını açıkladı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından Twitter’da yapılan açıklamada, “RTÜK olarak dijital platformları yakından takip ediyoruz. Çocuk ve gençleri olumsuz etkileyebilecek, değerlerimizi hiçe sayan içeriklere müsaade etmemekte kararlıyız. Bu bilinçle, Netflix platformunda yayınlanan Jurassic World Kretase Kampı adlı yapım hakkında inceleme başlatılmıştır." ifadelerine yer verildi.