Spotify, 1000'den az çalınan şarkılar için ödeme yapmayacağını doğruladı

Spotify, sanatçılar ve plak şirketleri için yeni ödeme politikasını resmi olarak açıkladı ve ayrıntılar haftalardır konuşulanlarla hemen hemen aynı.

Spotify, 1000'den az çalınan şarkılar için ödeme yapmayacağını doğruladı

Başka bir deyişle, yılda minimum 1.000 dinlenme eşiğini karşılamayan şarkılar hiçbir ödeme için uygun olmayacağından, daha küçük sanatçılar burada bir miktar sıkıntı yaşayacak gibi görünüyor.

Spotify zaten sanatçılara gereğinden az ödeme yapmasıyla ünlüydü ancak artık pek çok kişi, sunucularda var olma fırsatı ve ayrıcalığı dışında hiçbir şey alamayacak. Spotify, bunun dolandırıcılığı ortadan kaldırmak için olduğunu söylüyor ve bu küçük sanatçılara ve dolandırıcı olduğu iddia edilenlere giden paranın, yılda 1.000 dinlenme eşiğinin üzerindekilere yeniden dağıtılacağını belirtiyor.

Ayrıca şirket, çatıya düşen yağmurun kayıtları ve rahatlamaya yönelik ve beyaz gürültü sağlayan diğer öğeler gibi sözde "gürültü" içeriği için birçok ödemeyi iptal ediyor. Kesintiler tüm gürültü kayıtlarını değil yalnızca uzunluğu iki dakikanın altında olanları etkileyecek. Ek olarak Spotify şu anda gürültü kayıtları için telif hakkı modelini ayarlayarak ödemeleri gerçek şarkılardan daha düşük tutacak şekilde ayarlama yapmayı planlıyor. Ancak şirket somut bir ayrıntı vermedi.

Spotify, 1000'den az çalınan şarkılar için ödeme yapmayacağını doğruladı

Spotify, bu birleşik kesintilerin önümüzdeki beş yıl içinde sanatçılara ek 1 milyar dolar sağlayacağını söylüyor ancak fonların nasıl yeniden dağıtılacağına dair ayrıntılar sunmuş değil.

Şirket tüm akışların %99,5’inin yukarıdaki eşikleri karşıladığını ancak aynı zamanda geri kalan %0,5’in yılda yalnızca 40 milyon dolar oluşturduğunu belirtti; bu, köklü sanatçılar için sisteme pompalanan reklamı yapılan 1 milyar dolarlık yeni fondan çok daha düşük. Spotify ayrıca yıllık 1000'den az dinlenmeye sahip şarkıların yılda ortalama 3 ABD doları gelir elde ettiğini iddia ediyor ki bu çok fazla değil. Eğer bu rakamlar geçerliyse, tüm bunlar 3 dolar kadar saçma olabilir.