Twitch güvenlik danışma kurulu üyelerini görevden aldı

Twitch, 2020'de oluşturduğu Güvenlik Danışma Kurulu'nun tüm üyelerini görevden aldı. Şirket, kurulu yeniden yapılandırma kararı aldı.

Twitch güvenlik danışma kurulu üyelerini görevden aldı

Twitch, 2020 yılında siber zorbalık uzmanları, web araştırmacıları ve topluluk üyelerinden oluşan Güvenlik Danışma Kurulu'nu oluşturmuştu. Bu kurul, yeni politikalar geliştirmeye, güvenliği artıracak ürünler tasarlamaya ve marjinal grupların çıkarlarını korumaya yardımcı oluyordu. Ancak CNBC'nin haberine göre, Twitch, kurulun tüm üyelerini görevden aldı. 9 üyeye 6 Mayıs'ta yapılan bir toplantıda, mevcut sözleşmelerinin 31 Mayıs'ta sona ereceği ve 2024'ün ikinci yarısı için ödeme almayacakları bildirildi.

Güvenlik Danışma Kurulu üyeleri arasında Siber Zorbalık Araştırma Merkezi'nin eş direktörü Dr. Sameer Hinduja ve AnyKey'in kurucusu ve yöneticisi Dr. T.L. Taylor gibi isimler bulunuyordu. Ayrıca Demokrasi ve Teknoloji Merkezi'ndeki Serbest İfade Projesi'nin yöneticisi Emma Llansó da kurul üyeleri arasındaydı.

Twitch güvenlik danışma kurulu üyelerini görevden aldı - Resim : 1

Twitch'in gönderdiği bir e-postada, Güvenlik Danışma Kurulu'nun bundan böyle ağırlıklı olarak Twitch Elçileri'nden oluşacağı belirtildi. Amazon'un bir yan kuruluşu olan Twitch, elçilerini, topluluğa olumlu katkıda bulunan, toplulukları için rol model olan ve ilham verici hikayeleri olan kişiler olarak tanımlıyor.

Twitch güven ve güvenlik iletişim müdürü Elizabeth Busby, The Verge'e yaptığı açıklamada, yeni kurul üyelerinin siteye "taze ve çeşitli bakış açıları" sunacağını belirtti. "Yıllardır aynı temel üyelerle çalıştıktan sonra, aktif Twitch kullanıcıları olan ve güvenlik çalışmalarımızı birinci elden bilen küresel Twitch Elçileri ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz," diye ekledi Busby.

Yeni elçilerin ücret alıp almayacağı veya gönüllü olarak mı destek sağlayacakları ise henüz net değil. Eğer gönüllü olacaklarsa, bu gelişme bir maliyet azaltma önlemi olabilir. CNBC'ye göre, görevden alınan üyeler yıllık 10.000 ile 20.000 dolar arasında ödeme alıyordu. Ocak ayında Twitch, maliyetleri düşürmek ve daha sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmak için iş gücünün yüzde 35'ini işten çıkarmış ve aynı ay, Twitch Prime aboneliklerinden elde edilen gelirin miktarını azaltmıştı.