Twitch, kanal abonelik ücretlerini ilk kez artırıyor

Dijital yayıncılık platformu Twitch, kullanıcıları için bir dönüm noktasını duyurdu: Kanal abonelik ücretlerinde ilk kez bir artışa gidiliyor.

Twitch, kanal abonelik ücretlerini ilk kez artırıyor

Bu değişiklik, platform üzerindeki içerik üreticilerine destek olmanın maliyetini etkileyecek ve Twitch'in sunduğu hizmetlerin kalitesini daha da iyileştirme yolunda atılan bir adım olarak görülüyor. Abonelik ücretlerindeki bu artış, platformun sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamak ve kullanıcı deneyimini zenginleştirmek amacıyla yapılıyor. Twitch'in bu yeni hamlesi, hem içerik üreticileri hem de izleyiciler arasında nasıl bir etki yaratacak merak konusu.

Amazon'un Twitch platformunun finansal performansını güçlendirmeye yönelik çabaları bir süredir devam ediyor. Yaklaşık 500 çalışanın işten çıkarılması ve Prime aboneliklerinden elde edilen gelirin azaltılmasının ardından, yayın hizmeti abonelik ücretlerini ilk kez artırma kararı aldı.

Twitch, "yayıncı gelirlerinin artan maliyetlerle ayak uydurabilmesi ve yerel para birimi dalgalanmalarını yansıtabilmesi için birkaç ülkede fiyatları güncelliyor" dedi. Bu değişikliklerin ilk hissedileceği pazarlar arasında İngiltere, Kanada, Avustralya ve Türkiye bulunuyor.

Twitch, kanal abonelik ücretlerini ilk kez artırıyor

28 Mart itibarıyla, İngiltere, Kanada ve Avustralya'da 1. Seviye abonelikler ve hediye abonelikler daha pahalı olacak. Bir temel/hediye abonelik İngiltere'de £5'ten £6'ya, Kanada'da 7 CAD'den 8 CAD'ye ve Avustralya'da 8 AUD'den 9 AUD'ye yükseliyor. 2. ve 3. Seviye fiyatları bu ülkelerde aynı kalacak.

Türkiye'de ise, Twitch tüm seviyelerde abonelik fiyatlarını önemli ölçüde artırıyor. Örneğin, bir 1. Seviye abonelik yakında 9.90 liradan (32 sent) 43.90 liraya ($1.42) çıkacak — Türk lirasının değeri son 15 yılda önemli ölçüde düştü. Bu fiyat değişiklikleri yalnızca web üzerinden yapılan abonelik satın almaları için geçerli. Twitch, önümüzdeki aylarda mobil uygulamalarındaki fiyatları güncelleyeceğini söylüyor. Şu anda Twitch iOS uygulamasında bir abonelik satın almak daha pahalı. Hizmet, yılın ilerleyen aylarında diğer ülkelerde de fiyat güncellemesi yapmayı bekliyor.

Artı tarafta, yayıncıların gelir payı aynı kalacak, bu nedenle İngiltere, Kanada, Avustralya ve Türkiye'deki aboneliklerden daha fazla kazanacaklar. Twitch, Prime aboneliklerinden elde edilen yayıncı ödemelerinde değişiklikler açıkladı. Yakında, abonenin konumuna bağlı olarak (genellikle daha düşük) sabit bir miktar kazanacaklar. Bu arada, daha küçük yayıncıların Partner Plus programına katılmaları ve daha iyi bir abonelik gelir paylaşımından faydalanmaları daha kolay hale gelecek.