YouTube Studio için önemli bir yenilik daha geliyor

YouTube'un içerik oluşturuculara yönelik yeni AI özellikleri yolda.

YouTube Studio için önemli bir yenilik daha geliyor

Şirketin perşembe günü Made on YouTube etkinliğinde duyurduğu yapay zeka destekli özellikler arasında yeşil ekran özelliği, fikirleri teşvik edecek bilgiler, diğer dillere otomatik dublaj ve film müziği araması yer alıyor.

Dream Screen, YouTube Shorts içerik oluşturucularına, TikTok'taki popüler bir özelliğe benzer şekilde yapay zeka destekli bir yeşil ekran sunuyor. YouTube'un aracı, videolarınızdaki arka planları otomatik olarak kaldıracak ve istemlerinize göre bunları yapay zeka tarafından oluşturulan görseller veya videolarla değiştirecek.

Oluşturulan içeriğin pratikte ne kadar profesyonel ve ikna edici göründüğü henüz bilinmese de, Dream Screen'in amacı fantastik senaryoları göstermeyi kolaylaştırmak veya sadece ho-hum arka planlarını canlandırmak. Şirket, aracı 2024'te daha geniş bir kullanıma sunmadan önce bu yılın sonlarında "seçili yaratıcılarla" test etmeye başlayacağını açıkladı.

YouTube Studio için önemli bir yenilik daha geliyor

YouTube ayrıca bu yılın başlarında test etmeye başladığı yapay zeka destekli dublaj özelliğini de sergiledi. Google'ın Area 120 kuluçka merkezinde geliştirilen bu araç, seçilen hedef dile metin tabanlı bir çeviri üretebiliyor. Şirket, içeriğinizi okumak için farklı sanal anlatıcılardan seçim yapmadan önce çıktıyı iki kez kontrol etme şansı verdiğini söylüyor. Bu özellik şu anda seçkin içerik oluşturucularla İngilizce, Portekizce ve İspanyolca dillerinde test ediliyor.

Şirket ayrıca video yapımcılarının mobil cihazlarında içerik üretmelerine yardımcı olacak bir YouTube Create uygulamasını da kullanıma sunuyor. Düzenleme, kırpma, otomatik altyazı ekleme, seslendirmeler, filtreler, efektler ve ritim eşleştirmeli telifsiz müzik gibi standart özellikleri içeriyor. Ücretsiz uygulama şu anda belirli pazarlarda Android için beta sürümünde.