2022 yılı Samsung'a uğurlu geldi! İşte kazanç raporu

Samsung 2022 yılının ilk dönemine ilişkin gelir raporunu açıkladı. İşte şirketin kar ve gelirlerinde meydana gelen yükseliş ve detaylar.

2022 yılı Samsung'a uğurlu geldi! İşte kazanç raporu

Samsung, kısmen bellek yongalarına yönelik güçlü talep ve yeni Galaxy amiral gemisi cihazlarının  satışları sayesinde 2022'nin ilk üç ayında işletme kârında büyük bir artış bildirdi. Koreli teknoloji devi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 daha yüksek olan 14.12 trilyon KRW (11.12 milyar $) işletme karı ve 77.78 trilyon KRW (61,2 milyar $) rekor gelir bildirdi.

2022 yılı Samsung'a uğurlu geldi! İşte kazanç raporu

samsung

Her zaman olduğu gibi, Samsung'un bellek bölümü, piyasa tahminlerini aşan çarpıcı bir performans sergiledi. 26.87 trilyon KRW (21.14 milyar $) gelir bildirildi. Teşvikler ve mevsimsellik nedeniyle kârda hafif bir düşüş görülse de, PC ve sunucu çiplerine olan talep güçlü kaldı. Şirket şimdiye kadarki en yüksek ilk çeyrek satışlarına ulaştı. Samsung, ileriye dönük beklentileri konusunda iyimser, ancak aynı zamanda bileşen kıtlığının yılın ikinci yarısında devam etmesini bekliyor.

Mobil için genel talep mevsimsellik ve "jeopolitik belirsizlikler" nedeniyle düşerken, Samsung bu çeyrekte bir öncekine göre daha yüksek kâr (3,82 trilyon KRW veya 3 milyar KRW) ve gelir (32,37 trilyon KRW veya 25.5 milyar KRW) bildirdi. Yeni amiral gemisi telefonlarının, özellikle de Galaxy S22 Ultra'nın ve toplu pazar 5G telefonlarının güçlü satışları, hem kâr hem de gelir büyümesine katkıda bulundu. S22 telefonlara önceden yüklenmiş birkaç uygulamanın performansını düşürdüğü iddialarına rağmen, şirket daha önce amiral gemisine olan talebin selefine göre yüzde 20 daha fazla olduğunu söylemişti.

Samsung, mobil cihazlar için bileşen sıkıntısının devam etmesini bekliyor, ancak aynı zamanda S22 için bileşen malzemelerinin kullanılabilirliğinin iyileşmesini de öngörüyor. Bu nedenle, önümüzdeki çeyrekte amiral gemileri için güçlü satışları sürdürmeye odaklanmayı planlıyor. Teknoloji devi, premium ürünlere olan yoğun talep nedeniyle mobil ekran kazançlarında da bir artış bildiriyor.