Donanım

3 boyutlu masaüstü bilgisayar gerçek oluyor

Bilgisayar gözlükle ekrana 3 boyutlu bakmadan, mekânsal çalışma ortamı sağlıyor.


Microsoft'un katkılarıyla, Microsoft Uygulamalı Bilimler Grubu'(Microsoft Applied Sciences Group)nun geliştirdiği proje ile 3 boyutlu masaüstü bilgisayar gerçek oluyor. Bilgisayar gözlükle ekrana 3 boyutlu bakmadan, mekânsal çalışma ortamı sağlıyor.

1332604622_3d-bilgisayar.jpg

3 boyutlu film ve görüntülü konuşma, günlük yaşamımızın vazgeçilmezleri haline geldi. 3 boyutlu masaüstü bilgisayar ile kullanıcı doğrudan uzanıp, sanal 3 boyutlu nesnelerle oynayabiliyor ve ekranı istediği yönde kontrol edebiliyor.

Kullanıcı isterse rahatlıkla klavyeyi öne çekerek ya da önündeki trackpadi kullanarak monitörü alıştığımız klasik 2 boyutlu hale getirebiliyor. Pencereler ve dosyalar ekranın arkasında 3 boyutlu olarak algılanıyor. Kullanıcılar hiçbir tuşa basmadan sadece elini uzatıp 3 boyutlu ortamda pencereleri ve dosyaları manipüle edebiliyor.

Şeffaf bir ekranın üzerinde 3 boyutlu jest algoritmaları ile birleştirilerek oluşturulan 3 boyutlu masaüstü bilgisayarın, yakın bir zamanda olmasa da, gelecekte büyük ilgi göreceği düşünülüyor.

Video görüntülerini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.