Donanım

4K Ultra HD TV'lere ilgi artıyor

Yapılan araştırmaya göre kullanıcılar 4K çözünürlüklü televizyonlara artık daha fazla ilgi gösteriyor. Bunda düşen fiyatların büyük etkisi var.

4K Ultra HD TV'lere ilgi artıyor

IHS tarafından yapılan araştırma göre 4K Ultra HD çözünürlüklü televizyonlara olan ilgi yüksek bir tempoda artmaya devam ediyor. Araştırmaya göre Nisan 2015’te 4K çözünürlüklü TV’lerin satışı 3 milyonu aştı. Bu rakam nisan ayı boyunca satılan televizyonların %14’ün tekabül ediyor. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında ise 4K TV’lerin satışında %400’lük bir artış söz konusu.

Nisan döneminde 3 milyondan fazla satış gerçekleşmiş olsa da, araştırma kuruluşuna göre 2015 sonuna kadar rakamın 50 milyonu bulması güçlü bir ihtimal. IHS’ye göre ayrıca eğilim bu yönde devam ederse 2016 yılında satılan her beş televizyondan biri 4K Ultra HD çözünürlüklü olacak.

4K çözünürlüklü TV’lerin kullanıcılardan yoğun ilgi görmesindeki temel etkenlerden biri fiyatlardaki ciddi düşüş olarak gösteriliyor. Halihazırda Amerika’da 1.000 dolara 4K çözünürlüklü televizyon satın almak mümkün.

2015 yılına satılan modellerde kullanıcılar en fazla 40 ve 55-inçlik çözümlere yönelirken, 60 ile 70 inçlik modellerin satışında da artış yaşanıyor.

Son olarak Samsung ve LG, TV sektöründe olduğu gibi 4K çözünürlüklü modellerde de piyasanın hakimi olmayı sürdürüyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.