Donanım

4K ve HDR destekli Apple TV geliyor!

Apple'ın iPhone etkinliğinde 4K ve HDR destekli Apple TV modelini tanıtacağı tvOS'un beta sürümünde ortaya çıktı!


Apple, geçtiğimiz yıllarda tanıttığı yeni Apple TV modeli ile büyük beğeni toplamıştı. Siri destekli ve tvOS işletim sistemi ile gelen Apple TV, multimedya özelliklerinin yanında oyun ve uygulamaları da desteklemesi ile rakiplerine göz dağı vermişti. Ancak Apple TV, 1080P desteğinden dolayı çok eleştirilmişti.

Bildiğiniz gibi artık görüntüleme teknolojilerinde 4K neredeyse bir standart haline geldi. Mevcuttaki 749 TL'ye satılan Apple TV, maalesef ki 4K ve HDR teknolojilerini desteklemiyor. Apple'ın, rakiplerinin gerisinde kalmamak için; Eylül ayında düzenleyeceği iPhone etkinliğinde Apple TV modelini yenileyeceği tvOS'un beta sürümü ile ortaya çıktı.

1503470309_apple-tv.png

Amazon Fire TV, Nvidia Shield ve Google Chromecast Ultra gibi Apple TV'ye göre fiyat bakımından daha uygun olan cihazların 4K'yı desteklemesi Apple TV'ye olan ilgiyi düşürmüştü. Apple'ın 4K hamlesi için geç kalmasında en büyük etken şüphesiz ki iTunes Store.

Film satın alıp veya kiralayabileceğiniz iTunes Store'da, maksimum 1080P çözünürlüklü filmler yer alıyor. Apple, tahminime göre 4K ve HDR destekli Apple TV modelini duyurduktan sonra iTunes Store'daki filmlerine 4K desteğini sunacaktır. 4K Apple TV'nin geç tanıtılmasındaki nedenin de iTunes Store'daki yeni yapılanma olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.