Donanım

AB Apple'ı ortak şarj düzenlemesi için sıkıştırıyor!

AB şarj aletlerinin standart olması için mevzuat teklifini görüşmeye hazırlanıyor. Apple ise bu durumdan zararlı çıkacağı için oldukça rahatsız!

AB Apple'ı ortak şarj düzenlemesi için sıkıştırıyor!

Avrupa Birliği, tüm akıllı telefonların ortak bir mobil şarj cihazıyla birlikte gelmesine ilişkin mevzuat teklifini Eylül ayında görüşmeye hazırlanıyor. Apple ise bu durumdan oldukça rahatsız! Detaylar haberimizin devamında.

AB Apple'ı ortak şarj düzenlemesi için sıkıştırıyor!

Avrupa Birliği emsal bir karara daha imza atmaya hazırlanıyor. AB cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar için ortak bir şarj standardı oluşturulmasına ilişkin yasayı sunmak üzere. Bu görüşme bu talebin bir AB kuralı haline gelip gelmeyeceğini belirleyecek.

Ancak Apple bu potansiyel mevzuata itiraz etmeye başladı bile. Zira Apple tek bir şarj cihazı kullanmanın yenilikçiliğe zarar vereceğini ve böyle bir geçiş yaparlarsa arkalarında devasa bir elektronik kablo atığı bırakacaklarını savunuyor. Dolayısı ile ortak bir mobil şarj cihazı oluşturulması durumunda hem Apple zarar edecek, hem de söylendiği gibi dev bir kablo atığı oluşacak.

AB Apple'ı ortak şarj düzenlemesi için sıkıştırıyor! - Resim : 1

Ortak bir mobil şarj adaptörü çözümü için taslak hazırlanmaya devam ediyor. Temel olarak tüm modern akılı telefonların mevcut USB-C standardına uygun olması isteniyor. Dolayısı ile iPhone serisinin de yakında USB-C’ye geçmesi bekleniyor.

Bu durumda Apple'ın söylediği gibi kablo atığı oluşacak ancak, bu durum kısa vadede olumsuz gibi görünse de, uzun vadede kullanıcılar için bir avantaj sağlayacak. Zira hem kullanıcılar elinin altında kolayca kullanabilecekleri bir şarj kablosuna sahip olabilecekler. Hem şarj kablosu fazlalığının farkında olan üreticiler, cihazlarının yanında bu şarj kablolarına yer vermeyerek maliyetten düşebilir. Zaten birçoğumuzun elinde bu kablolardan fazlasıyla bulunuyor. Bu uygulamayı şu anda kullanan üretici markalar mevcut.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.