Donanım

Amazon Kindle Fire HD - Ön İnceleme

İşte Amazon'dan yeni HD ekran Kindle Fire!


Dün akşam İnglitere'de düzenlediği özel etkinlikle yeni tablet ve okuyucularını tanıtan Amazon'un cihazlarından biri de Kindle Fire HD oldu. Amazon 8.9 inç ekranlı tabletten geliştirilmiş okuyucuya kadar 4 adet tablet duyurdu. Son zamanlarda Amazon'un telefon üreteceği konusunda da bazı söylentiler bulunuyordu fakat Amazon telefondan hiç bahsetmedi.

Amazon Kindle Fire cihazlarının en çekici kısmı hiç şüphe yok ki fiyatları. Neticede herkes milyoner değil ve elektronik cihaz alırken ilk kriterlerimizden biri de fiyat oluyor. Günümüzde bilgisayarlarla telefonların fiyatları neredeyse aynı. Tabletlerinde onlardan çok farkı yok.

Amazon'un 7 inç tabletini 159$'dan ve Google'ın Nexus 7'yi 199$'dan çıkarmasıyla tablet piyasasındaki fiyatlar aşağı çekildi. Her iki tablet de uygun fiyatlarla geliyor ve iyi bir performansa sahipler.

Kindle Fire HD 7'den bahsedecek olursak, yeni tabletin dahili hafızası önceki 6 GB'a oranla 16 GB'a artırılmış. Ayrıca Nexus 7'nin 8GB versiyonu ile aynı fiyattan yani 199$'dan satışa sunuluyor.

Kindle HD 8.9 299$ fiyattan başlıyor ve 16GB, 32GB versiyonları bulunuyor. 32 GB dahili hafızaya sahip modeli 369$ olarak belirlenmiş. Nexus 7 ile karşılaştırıldığında fiyat bakımından büyük faklar yok ancak iPad ile karşılaştırıldığında ciddi fiyat farkı söz konusu.

Kindle Fire (non-HD) 159$ ile çift çekirdekli işlemci, 7 inç 1024×600 çözünürlüklü IPS ekran ve Android işletim sistemi sunuyor. Ayrıca 8 GB dahili hafıza ve 3G klavye de 20$ fiyatla eklenebiliyor.

Yeni Kindle Fire'a gelecek olursak Kindle Fire HD;

  • Dolby Audio ve Dual-Driver Stereo Hoparlörlere sahip. Hoparlörler ekranın iki yanında konumlanmış ve Dolby Digital Plus teknolojisi iyi bir ses kalitesi sağlıyor. Kindle Fire HD ev sineması için uygun bir aksesuar olacak.
  • İki anten ve çift bant desteği bulunuyor. Amazon yeni Kindle Fire HD'nin yeni iPad'den %40 daha hızlı çift Wi-Fi antenlerine sahip olduğunu belirtiyor. 5 GHz Wi-Fi hızı (802.11a) iki adet 2.4 GHz bantlarla sağlanıyor. Tablet bu iki anten arasında otomatik geçiş sağlıyor ve daha hızlı veri aktarımı sağlıyor .
  • 11 saat pil ömrüne sahip tablet  Google Nexus 7'nin 9.5 saatlik batarya ömründen daha iyi. iPad ise 10 saatlik bataryaya sahipti. Amazon Kindle Fire HD 7'nin 11 saat performans sunacağını söylüyor.
  • Çift çekirdekli işlemci ve 1280×800 çözünürlüklü ekrana sahip. GPS magnetometre Nexus 7 ile benzer özelliklere sahip ve iyi bir navigasyon deneyimi sunuyor. Ancak Nexus 7'de dört çekirdekli işlemci bulunuyordu ve Google Now gibi sistemleri destekliyordu. Kindle Fire HD bu yönden dezavantajlara sahip.
  • Bluetooth ve NFC Kindle Fire HD'de bulunmuyor. Bir tablette NFC sisteminin bulunması nasıl bir avantaj sağlar. Belki sağlamaz ancak Nexus 7 ve iPad'lerde bulabilirsiniz.
  • Ön ve arka kısımda iki kamera bulunuyor.  Tabletlerle fotoğraf çekmek çok kullanışlı olmayabilir fakat ön kamera kullanışlı.
  • Google Play bulunmuyor. Her Android cihazın Google Play ile bağlantısı bulunurken Amazon bu konuda kendi müzik, film ve oyun uygulamalarını kullanmakta ısrarcı görünüyor. Amazon Appstore yeterince zengin bir uygulama kapasitesine sahip değil, özellikle Google Play ile karşılaştırıldığında. Google Play sizin için vazgeçilmezse Kindle Fire tabletleri size göre değil.

Eğer Google Play, GPS ve NFC'ye ihtiyacınız varsa Kindle Fire HD bu isteklerinize cevap veremiyor. Bunların dışında, 16GB/32GB dahili hafızaya sahip taletlerin fiyatlarını düşündüğümüzde Kindle Fire iyi bir seçim gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.