Donanım

AMD' den dünyanın en hızlı mobil ekran kartı!

AMD mobil cihazları uçurmaya hazırlanıyor. Yeni Ati mobil ekran kartları dünyanın en hızlısı olarak piyasaya çıkacak!


AMD tarafından satın alındıktan sonra, ekran kartı pazarında büyük ilerlemeler kaydederek rakibi Nvidia' yı gölgede bırakan Ati, mobil cihazlar için yeni bir ekran kartı duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde GeForce GTX 580M' i dünyanın en hızlı mobil ekran kartı olarak piyasaya çıkartan Nvidia, Ati' nin hamlesinden sonra bu ünvanı fazla taşıyamayacak.

AMD, Radeon HD 6990M' i mobil piyasasında tüm zamanların en hızlı ekran kartını ürettiklerini açıkladı. Yeni ekran kartı, masaüstü ekran kartı olan tek GPU' lu HD 6870 modeli üzerinde şekilleniyor.

1310460753_radeon6990m.jpg

AMD' den gelen açıklamaya göre; Radeon 6990M, piyasadaki mobil ekran kartlarından %25 daha hızlı. DirectX 11, HD3D, CrossFireX ve Eyefinity desteği de sunan yeni ekran kartının grafik işlem birimi 40nm üretim teknolojini kullanıyor.

2GB DDR5 bellek kapasitesi ve 256Bit bellek veri yolu desteği olan Radeon 6990M' in grafik işlem birimi 715 MHz, bellekleri ise 3600 Mhz. hızına ulaşabiliyor.

AMD' nin GPU bölümü Genel Müdürü Matt Skynner; "AMD Radeon HD 6990M GPU sadece Eyefinity teknolojisi ve benzersiz teknik özellikler içermekle kalmıyor, tam DirectX 11 ve Stereo 3D desteği de sağlıyor. Sonuç, bu grafik birimi destansı ve burada, şimdi." açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.