Donanım

AMD, RX500X ekran kartlarını hakkında açıklama yaptı!

Dünyanın en büyük ikinci ekran kartı üreticisi konumundaki Advanced Micro Devices, RX500X serisi hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.


AMD'nin Polaris mimarisi üstünde inşa edilen ekran kartları hakkında ilginç bir haber geldi. AMD, RX500X serisi OEM yapısı ile karşımıza çıkıyor ve geniş bir ürün ailesi sunuyor.

AMD RX550X ve RX 550 ekran kartları, sektörde fark oluşturmaya aday. RX 550; 1183 MHz saat çarpanı hızına sahipken, RX 550X, 1287 MHz'lik hızıyla NVIDIA'ya meydan okuyor.

AMD Radeon 500X ailesine bir göz atalım: AMD RX 540X, 1219 Mhz'lik bellek hızıyla dikkat çekiyor. Radeon 1550X, 1287 MHz saat hızına ulaşabiliyor. AMD RX 570X ise 32 işleme ünitesi ve 1293 MHz asgari saat hızıyla donatılmış. Bu rakam, gerekli yazılımlar ile çok daha üst seviyeye taşınabilir. Serinin zirve modeli RX 5800 ise 36 işleme ünitesi ve 1340 MHz'lik hızıyla ilgileri üstünden topluyor.

Söz konusu ekran kartı ailesinin, AMD temelli cihazlarla ay sonuna kadar "OEM" seçeneğiyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Nedir bu OEM?

Açılımı "Original Equipment Manufacturer" (Orijinal ekipman üreticisi) olan bu kısaltma, genellikle perakande olarak satılan yazılım ve donanım ürünlerini temsil ediyor. Markalı ürünlerle kıyaslandığında, OEM ürünler ciddi bir maddi avantaj sağlıyor.

OEM ürünler genellikle yeni alınan bilgisayarlarla karşımıza çıkıyor. Dış piyasaya düşük düzeyde satılan ürünler, AMD temelli bilgisayarlar için ciddi bir müşteri kitlesi oluştıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.