Donanım

AMD şimdi de Apple'a rakip oluyor!

Teknoloji dünyasının kendi alanlarında en önemli isimlerinden olan AMD ve Apple, bambaşka bir alanda karşı karşıya gelebilirler!

AMD şimdi de Apple'a rakip oluyor!

AMD ve Apple birbiriyle alakasız iki teknoloji devi olarak görünebilir. Ancak teknoloji dünyasında, firmaların birbirine rakip olabilecekleri pek çok alan var ve neredeyse her büyük şirketin yolu bir şekilde birbiriyle kesişebiliyor. İşte mikroçip, anakart, ekran kartı üreticisi olan AMD ile akıllı telefon, tablet, bilgisayar üreten Apple’ın yolları da TSMC’de kesişti.

Bilindiği üzere TSMC, dünyanın en büyük yarı iletken ve mikroçip üreticisi konumunda. Tayvanlı şirket özellikle pandemi döneminde gelirlerini katlamış, pandeminin bitmesi bile bu şirketin arkasına aldığı rüzgarın hızını kesememişti. Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinin müşterisi oldu ve bir o kadar şirketin de kapasite sınırları nedeniyle müşterisi olmak için sırada beklediği TSMC, 2023 yılından itibaren ilginç bir rekabetin de konusu olacak.

AMD şimdi de Apple'a rakip oluyor!

AMD’ye yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, şirket tarafından üretilen yeni RDNA 3 ekran kartları ve Zen 4 işlemcilerinde TSMC tarafından 5nm teknolojisiyle üretilen mikroçipler kullanılacak. Ancak bu çok büyük bir iş ve bu işin tamamının TSMC’den alınması demek, AMD’nin bir anda Tayvanlı teknoloji devinin en büyük 3. müşterisi konumuna gelmesi demek.

Öte yandan, mikroçip üreticisinin en önemli ve en büyük tutarlı alım yapan müşterisi tabi ki Apple. Gerek tablet, gerek telefon, gerekse de diğer bazı ürünleri için TSMC ile sıkı bir ortaklık içerisinde olan Apple, kendisinin alım kotasını tehdit edebilecek müşteriye potansiyel rakip olarak bakıyor. Yani anlayacağınız yakın zamanda AMD ile Apple arasında baş gösteren yeni bir ticaret savaşını görebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.