Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki gerilim artarak devam ediyor

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında teknoloji üzerinden yaşanan soğuk savaş tüm hızıyla devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki gerilim artarak devam ediyor

ABD Ticaret Bakanlığı, ulusal güvenlik çıkarlarını koruma amacıyla yarıiletken üretim sübvansiyonlarının potansiyel tehdit olarak görülen ülkelere, özellikle Çin ve Rusya'ya fayda sağlamasını engelleyen nihai yönetmeliklerini açıkladı. Bu kurallar, "Çipler ve Bilim" yasası kapsamında yarıiletken üretimi, araştırması ve işgücü geliştirme için ayrılan 39 milyar dolarlık sübvansiyonun dağıtılmasından önceki son adımdır. Söz konusu yasa toplamda 52,7 milyar dolarlık bir bütçeyi kapsıyor.

Mart ayında önerilen bu yeni kurallar, ABD fonlarının kullanımı etrafında sıkı kurallar oluşturuyor. Fon alıcıları, ulusal güvenlik endişesi duyulan ülkelerde, özellikle Çin ve Rusya'da yarıiletken üretim operasyonlarını genişletmekten men ediliyor. Ayrıca, bu ülkelerden gelen kuruluşlarla ortak araştırma projeleri yapmaktan ya da teknoloji lisanslamaktan kaçınmaları öneriliyor.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Çin'in bizi geçmesine yardımcı olacak hiçbir paranın kullanılmaması gerektiğine dikkat çekerek, dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Yönetmelikler uyarınca, kısıtlamaları ihlal eden alıcılardan federal ödüller geri alınabilir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki gerilim artarak devam ediyor

Bu politika, belirlenen endişe duyulan ülkelerde yarıiletken üretim kapasitesini önemli ölçüde artırmış olan hibe alıcılarına on yıl süreyle yasak getiriyor. Ayrıca, güvenilmez yabancı taraflardan teknolojilerin lisanslanması ya da ortak araştırma girişimlerinde bulunulmasını yasaklıyor. Ancak, global standartların, patent lisanslamanın ve döküm ve ambalaj hizmetlerinin kullanılmasına izin veriyor.

Yönetmelikler, "önemli genişlemeleri", üretim kapasitesinde %5'ten fazla artış olarak tanımlıyor ve bu tür genişlemeleri temiz odaların veya diğer fiziksel alanların eklenmesiyle bağdaştırıyor. Alıcılar, bir tesisin üretim kapasitesini %10'dan fazla artıracak ek temiz odaları veya üretim hatlarını inşa etmekten men ediliyor.

Ayrıca, bu yönetmelikler, ulusal güvenlik için kritik olan belirli yarıiletkenleri belirliyor ve bu yarıiletkenleri daha sıkı kontrollere tabi tutuyor. Bu kategori, radyasyon yoğun koşullarda kullanılan ve özel askeri uygulamalar için gerekli olan güncel nesil ve olgun düğüm işlemcileri kapsıyor.

Bu nihai yönetmelikler, ABD hükümetinin yarıiletken teknolojisinde rekabetçi bir avantajı sürdürme taahhüdünü ve ulusal güvenlik tehditlerine karşı korunma ihtiyacını belirtiyor.