Donanım

Amerikan askerlerine uçan robot

10 metrelik engeli atlayarak geçebilen robot üretildi.


2009 yılında Boston Dynamics tarafından sıçrayan bir robot geliştirilmişti. Precision Urban Hopper adındaki robot 7,5 metre yükseklikten atlayabiliyordu. Bu proje fon tarafından DARPA ve Sandia Ulusal Laboratuvarına ihale edildi ve verilen destek ile daha da geliştirildi. Üç yıl sonra atlama robotu daha da geliştirildi ve adı da Sand Flea oldu.

1333116460_sandflea.jpg

Atlama yeteneği önemli ölçüde artarak 10 metre yüksekliğe kadar arttı. Yere düşüşün etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlandığında bu yükseklikte sınırlı kalmayacağı söyleniyor. Atlama mekanizmasına ek olarak dururken tek kolu üzerine kalkma özelliği modifiye edilmiştir. Atlama sırasında düzgün video çekimi için izin veren onboard sabitleme sistemi de var.

11 poundluk bir CO2 ile doldurulduğunda 25 kez atlayabilmesi için tasarlanmıştır. Kamerası için de bir on-board pil kullanılıyor ve Sand Flea robotu elektronik uzun menzilli gözetim için bir GPS bağlantısı ile uzaktan kontrol edebilme imkanı vardır.

Tahmin edebileceğiniz gibi Sand Flea başlangıç olarak Afganistan'daki askerlerin herhangi bir yere ayak basmadan önce gireceği alanları araştırmak ve askerleri desteklemek için tasarlandı. Sıçrama yeteneği duvar gibi büyük engelleri aşması ve çevresinde dolaşması için ya da bir çatıya atlayarak yüksek bir kabiliyet kazandırması için çok değerli olacaktır.

Videoda izleyeceğiniz Sand Flea uzun bir aşamadan sonra bitti ve artık 10 metre yükseklikten atlayabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.