Donanım

Apple: Bilgisayarları ancak biz tamir ederiz!

Ürünleriyle ilgili olarak garip zorunlulukları bulunan Apple, şimdi de MacBook Pro ve iMac Pro tamirine bazı kısıtlamalar getirdi.

Apple: Bilgisayarları ancak biz tamir ederiz!

Servis ve aksesuar konusunda katı tutumu ile bilinen ve zaman zaman bunun için bazı yönergeler çıkaran Apple, şimdi de MacBook Pro ve iMac Pro için bazı kısıtlamalar getirdi.

Apple bilgisayar tamirini zorlaştırıyor

Firmanın açıkladığı yeni kısıtlama ile MacBook Pro ve iMac Pro tamirinde Apple Service Toolkit 2 kullanılacak. Bu yazılımın tamirat işlemlerinde kullanılmazsa bilgisayarların çalışması mümkün olmayacak. Atılan bu adımın bilgisayarların tamiri konusunda hassas olan Apple için önemli olduğu düşünülüyor.

İşin ilginç tarafı adı geçen Apple Service Toolkit 2 yazılımı sadece Apple servislerinde bulunuyor. Yani Apple kibarca 'bilgisayarınızı sadece bizde tamir edebilirsiniz başka bir yere götürmeyin' demek istiyor.

Bu yazılımın kullanılmadığı tamir işlemleri sonrasında MacBook Pro ve iMac Pro modelleri çalışmayacak ve kilitlenecek. Apple'ın bu bilgisayarlarda kritik güvenlik çipleri kullandığı için yetkisiz tamir noktalarında götürülmesini de istemiyor. Ancak bu kısıtlamanın sadece güvenlik amacı ile mi yoksa daha fazla para kazanma hırsı ile mi yapıldığı bilinmiyor.

Yorumlar
Mehmet Ü.
Yapacak birşey yok her zamanki apple işte.sen git okadar yüksek fiyatlı cihaz sat sonrada bozulunca yüksek tamir parası al.iyi kazanıyor valla
Cevapla
ev sahibi
eşek yükü kadar para iste ürünlerine birde sadece ben tami ederim de ve servis ücretleride çok uçuk zaten almamak en mantıklısı ama bu bizdeki gösteriş merakı had safhada
Cevapla
Resss
Ne kadar yanlış bir işletme politikası! Tekeline almış servisi. Apple ın bu aşırı kapitalist tutumuna karşılık alışverişi kesip ağır bir zarara sokmak lazım Ama ne yazık ki dünyada insanlar gösteriş için halihazırda kapitalist düzenin kölesi...
Cevapla
Eren
Daha fazla katılamam...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.