Apple: Bilgisayarları ancak biz tamir ederiz!

Ürünleriyle ilgili olarak garip zorunlulukları bulunan Apple, şimdi de MacBook Pro ve iMac Pro tamirine bazı kısıtlamalar getirdi.

Apple: Bilgisayarları ancak biz tamir ederiz!

Servis ve aksesuar konusunda katı tutumu ile bilinen ve zaman zaman bunun için bazı yönergeler çıkaran Apple, şimdi de MacBook Pro ve iMac Pro için bazı kısıtlamalar getirdi.

Apple bilgisayar tamirini zorlaştırıyor

Firmanın açıkladığı yeni kısıtlama ile MacBook Pro ve iMac Pro tamirinde Apple Service Toolkit 2 kullanılacak. Bu yazılımın tamirat işlemlerinde kullanılmazsa bilgisayarların çalışması mümkün olmayacak. Atılan bu adımın bilgisayarların tamiri konusunda hassas olan Apple için önemli olduğu düşünülüyor.

İşin ilginç tarafı adı geçen Apple Service Toolkit 2 yazılımı sadece Apple servislerinde bulunuyor. Yani Apple kibarca 'bilgisayarınızı sadece bizde tamir edebilirsiniz başka bir yere götürmeyin' demek istiyor.

Bu yazılımın kullanılmadığı tamir işlemleri sonrasında MacBook Pro ve iMac Pro modelleri çalışmayacak ve kilitlenecek. Apple'ın bu bilgisayarlarda kritik güvenlik çipleri kullandığı için yetkisiz tamir noktalarında götürülmesini de istemiyor. Ancak bu kısıtlamanın sadece güvenlik amacı ile mi yoksa daha fazla para kazanma hırsı ile mi yapıldığı bilinmiyor.