Donanım

Apple Glass'ın ismi ortaya çıkmaya başladı

Bloomberg tarafından tespit edilen ticari marka başvuruları, Apple'ın uzun süredir söylentileri dolaşan karma gerçeklik kulaklığının adına ve markasına “Gerçekliği” dahil edebileceğini gösteriyor.

Apple Glass'ın ismi ortaya çıkmaya başladı

Üç ayrı dosyada "Reality One", "Reality Pro" ve "Reality Processor" için Apple'ın kodunda geçen realityOS adıyla eşleşen ticari markalar ve potansiyel olarak kulaklığın işletim sistemine atıfta bulunan bir ticari marka uygulaması gösteriliyor.

Başvurular Apple tarafından değil, Immersive Health Solutions, LLC adlı bir şirket tarafından yapıldı. Apple gibi şirketler, planlarını gizli tutmaya yardımcı olmak için bir patent veya ticari marka başvurusunda bulunurken genellikle paravan şirketlerin adlarını kullanıyor. Ancak Bloomberg'in işaret ettiği gibi, Delaware merkezli Immersive Health Solutions, aynı zamanda realiteOS ticari markası üzerinde görünen başka bir paravan şirket olan Corporation Trust Co. tarafından tescil edildi.

Apple Glass'ın ismi ortaya çıkmaya başladı

ABD'ye ek olarak AB, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan, Kosta Rika ve Uruguay'da da başvurular yapıldı. Her üç dosya da “sanal ve artırılmış gerçeklik kulaklıkları, gözlükler ve akıllı gözlüklerden” bahsediyor. “Reality One” ticari markasının kulaklığın kendi adına atıfta bulunması mümkün, “Reality Pro” ise Apple'ın aynı “Pro” takma adıyla uyumlu olarak Apple'ın planladığı özel geliştirilmiş bir sürümü belirtiyor olabilir. Bu arada, “Reality Processor” adı, kulaklığın M2 yongası olduğu söylenen işlem birimine atıfta bulunabilir.

Uygulamalar, Apple'ın "Far Out" etkinliğinden bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce ortaya çıktı, ancak karma gerçeklik kulaklığının bu etkinlikte ortaya çıkması pek olası değil. Kulaklıklı mikrofon setinin hem artırılmış gerçeklik (AR) hem de sanal gerçeklik (VR) deneyimlerine ve Apple Maps ve FaceTime'ın VR sürümleri dahil oyunlara ve hatta Hollywood filmlerine dayalı deneyimlere izin verdiği söyleniyor. Apple'ın yönetim kurulunun kulaklığı Mayıs ayında tekrar denemesi gerektiği bildirildi, ancak Apple analisti Ming-Chi Kuo, Ocak 2023'e kadar piyasaya çıkmayacağını tahmin ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.