Donanım

Apple, Huawei ile giriştiği "isim kavgasını" kaybetti

Apple, Huawei'ye karşı açtığı isim davasında yenilgiye uğradı. İşte detaylar.

Apple, Huawei ile giriştiği "isim kavgasını" kaybetti

Apple, Huawei'nin "MatePod" adını ticari marka haline getirmesini önlemeye yönelik yasal bir girişimde bulunmuştu. Ancak şirket bu davayı kaybetti. Apple bu ticari markayı Çin'de engellemeye çalıştı ancak CNIPA (Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi Ticari Marka Ofisi) girişimi reddetti.

Bir SCMP raporuna göre, iPhone üreticisi MatePods ticari markasını kendi ticari markalarıyla benzerliği nedeniyle engellemeye çalışıyordu. Buna iPod, EarPods ve AirPods gibi Pod terimini kullanan ürün grupları da dahil. Cupertino merkezli şirket, Çinli teknoloji devinin ticari markasını "kötü niyetli bir şekilde kopyaladığını" ve bunun toplum üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini savundu.

Apple, Huawei karşısında yenilgiye uğradı

Apple ne kadar uğraşırsa uğraşsın çabaları Huawei lehine karar veren CNIPA'yı etkilemedi. Ticari marka yetkilisi ayrıca, Huawei'nin uygulamalarının kopya olduğu iddiasını "yetersiz kanıt" olarak niteledi. Apple'in hala ek temyiz başvurusunda bulunma hakkı hala var. Ne yazık ki, Huawei konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Apple da henüz SCMP'nin yorum talebine yanıt vermedi. CNIPA kararına göre "işlevler, satış kanalları ve hedef tüketiciler" gibi konularda her iki firma da birbirine benzer nitelikler taşıyor. Ancak, “ticari markaların yazılışları farklı ve telaffuz ile genel görünüm açısından da birbirlerinden oldukça farklılar. Dolayısıyla iki şirketin markaları benzer değil ve bir arada bulunması tüketiciler arasında kafa karışıklığına neden olmayacaktır."

Yorumlar
Çin düşmanı
İnşallah apple tekrar dava açar ve pis çinli huawei yi yener. ÇİNLİLERDEN NEFRET EDİYORUM HEPSİ ENTRIKACIDIR AYNI ZAMANDA CORONANIN DA CINLILERIN URETTIGI ORTAYA CIKTI ZATEN BIR DE IYI KI CORONAYI CIKARDIN DA BIZI EVE HAPSETTIN DIYE ONLARA PARA MI KAZANDIRCAZ. HEM GOOGLE DA ANDROID DESTEGINI CIKARDI. IYI YAPTI ARTIK HUAWEI BI BOK YAPAMAZ.
Cevapla
Teknoloji Cadısı
Ulan apple gerizekali misin Pod kelimesini sadece sen mi kullanabiliyon sana ozel bir kelime deil ki
Cevapla
Napiyim
Bane
Cevapla
AHMET EMİR
Lan Apple sen kimsin de Huawei e dava açıyon git kendi işine bak kendi bi bok beceremiyor başkalarını düşürme peşinde hatta bunu ABD de yapıyor. Gidin kendi işinize bakın eğer dava açarsanız böyle de boku yersiniz. Adamın asabını bozmayın Huaweide helal olsun be maşallah.
Cevapla
Ahmet
Yok valla şaka gibi. Apple ağam bizimle eglenir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.