Donanım

Apple iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak

Ortaya çıkan son raporlara göre Apple 2020 iPhone modelleri için tasarladığı A14 yongasını yeni Mac modelleri için de kullanacak. İşte detaylar.

Apple iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinden biri olan Apple bu yıl içerisinde bazı radikal adımlar atmaya hazırlanıyor. Bloomberg haberine göre Cupertino merkezli şirket 2020 iPhone modelleri için geliştirdiği A14 yonga setlerini Mac modellerinde de kullanmayı düşünüyor.

Apple iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak

Eğer iddialar doğruysa Apple 2020 yılında üç farklı A14 yongası üretecek. Üç yonga da TSMC tarafından 5nm üretim süreciyle geliştirilecek. Mac modelleri için kullanılması planlanan A14 yongası, diğer iki modele kıyasla daha güçlü olacak.

Apple Mac modellerinde faydalanacağı yonga da 8 çekirdekli yüksek performans çekirdeği (kod adı firestorm) ve verimlilik için 4 adet düşük güç çekirdeğine (kod adı icestorm) yer verecek.

ARM tabanlı yonga setlerine sahip Mac modelleri MacOS işletim sistemiyle çalışmaya devam edecekler. Apple muhtemelen mevcut X86 uygulamalarını ARM komut sistemine taşımak için farklı yöntemler kullanacaktır. Örneğin şu anda geliştiricilerin iOS uygulamalarını MacOS’e taşımalarına imkan sağlayan Catalyst isimli bir özellik mevcut. Dolayısıyla bu özelliğin tam tersi bir şekilde çalışması da mümkün görünüyor.

Apple’ın bu planını ilk olarak MacBook modellerinde kullanması ön görülüyor. MacBook Pro ve iMac modeller ise şimdiki gibi Intel işlemciler ile gelmeye devam edecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.