Donanım

Sony, PlayStation için 'robotik oyun arkadaşı' patentini aldı!

Sony, oyuncuların duygulara göre tepki veren bir 'robotik oyun arkadaşı' patenti aldı.


Sony, son zamanlarda PlayStation 5 için yapmış olduğu hazırlıklarla gündemden düşmezken, şimdi de PlayStation için almış olduğu 'robotik oyun arkadaşı' patenti ile gündemde. İddialara göre bu 'robotik oyun arkadaşı' oyuncuların duygulara göre tepki verebiliyor.

Sony, PlayStation için 'robotik oyun arkadaşı' patentini aldı!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Sony, geçtiğimiz günlerde PlayStation için 'robotik oyun arkadaşı' adında ilgi çekici bir patent aldı. Bu patent, şirketin enteresan bir teknolojinin peşinde olduğunu ortaya koyuyor. Zira 'robotik oyun arkadaşı' teknolojisinin, oyuncuların duygularına göre tepki verebiliyor olduğu ediliyor.

Hatırlayanlarınız mutlaka vardır, bu bilgi bana yıllar önce, 1 Haziran 2009 tarihinde gerçekleşen E3 konferansında Microsoft'un duyurmuş olduğu Project Natal teknolojisini hatırlattı. Bu teknoloji ekrandaki sanal arkadaşınızın sizinle kablo bağlantısı olmadan oyun oynayabiliyor, sesinizin tonundan ya da yüz ifadenizden mutlu ya da üzgün olduğunuzu anlayabiliyordu. Esas konumuz PlayStation'un  'robotik oyun arkadaşı' olduğu için bu konu üzerinde fazla durmadan sizi sadece aşağıdaki video ile başbaşa bırakıyorum.

Gelelim PlayStation'un 'robotik oyun arkadaşı' patentine... Bu teknoloji hakkında detaylı bilgi verilmese de,  Sony oyuncularının mimiklerine ya da duygu durumuna göre tepki veren bir sanal robot tasarımı olacağı düşünülüyor. Ancak bu teknolojinin arkasında yatan bir diğer amacın ise; bu 'robotik oyun arkadaşı' sayesinde oyuncuların oyundan almış olduğu keyif tespit edilerek, oyun keyfini artırmaya yönelik iyileştirmeler yapılması yönünde olabileceği de tartışılıyor.

Kim bilir, belki de yalnız oyuncular bu özellik sayesinde 2. kolun kullanımına ihtiyaç duymadan kendilerine yeni bir oyun arkadaşı edinecek olabilirler. Bu teknoloji ile ilgili özellikler belirginleştikçe siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.