Donanım

Apple iPhone’un pil ömrünü abarttı mı?

Bağımsız araştırma grubu 'Which?' tarafından yapılan incelemelerde Apple ve HTC'nin telefonlarının pil ömrünün iddia edildiği kadar uzun olmadığı ortaya çıktı.

Apple iPhone’un pil ömrünü abarttı mı?

‘Which?’ adlı bağımsız araştırma grubunun yürüttüğü çalışmaya göre Apple ve HTC’nin telefonları, ürün tanıtımında iddia edilen batarya ömürlerine sahip değil. Diğer yandan, Nokia, Samsung ve Sony’nin bazı telefonları ise tanıtımda verilen rakamlara göre daha uzun batarya ömrüne sahip olduğu görüldü.

Apple, iPhone’un pil ömrünü abarttı mı?

Birleşik Krallık’tan ‘Which?’ adlı grubun yürüttüğü çalışma ile toplam dokuz adet iPhone modelini test edildi ve hiçbirinin bataryasının iddia edildiği kadar uzun süre dayanmadığı görüldü. 

Yapılan testlerde en büyük farklılık ise iPhone XR modelinde görüldü. Apple’ın en yeni ürünlerinden biri olan XR, XS ve XS Max ile birlikte nispeten ucuz bir alternatif olarak piyasaya sürülmüştü. XR’ın diğer modellerden daha ucuz olmasının en önemli sebeplerinden biri OLED yerine LCD ekran kullanması. Aynı zamanda iPhone XR’ın  arkada iki yerine tek kamerası bulunduğunun bilgisini siz değerli okuyucularımız ile ayrıca paylaşalım.

25 saat olduğu iddia edilen iPhone XR'ın pil ömrü 16,5 saat çıktı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iPhone XR’ın konuşma süresinin 25 saate kadar olduğunu söylüyor. Ancak Which?’in araştırmasında bataryanın sadece 16 saat 32 dakika boyunca konuşmaya dayandığı görüldü. Bu araştırma sonucu Apple’ın verdiği sürenin, araştırmada elde edilen süreden %51 daha fazla olduğunu gözler önüne seriyor.

'Which?' Ev Ürünleri ve Hizmetleri başkanı Natalie Hitchins “Mobil telefonlar artık günlük yaşamımızın önemli bir parçası olduğu için, kullandığımız cihazların üreticinin iddiaları ile örtüştüğünden emin olmamız gerekiyor. Burada telefonların bataryalarının ne kadar süre kullanıma izin verdiği ile ilgili sorular mevcut ve bir sonraki telefonunuzu satın alırken bağımsız bir kaynaktan gelecek güvenilir bilgilere ihtiyacınız olacak.” açıklamasında bulundu.

Bazı markaların pil ömrü ise üreticinin belirttiğinden bile iyi

Anlaşıldığı üzere Which?’in kullandığı yöntem ile üreticilerin ölçüm yöntemleri örtüşmüyor. Ancak aradaki fark her zaman telefon üreticilerinin aleyhine işlemiyor. Örneğin Which?, Sony’nin cihazlarının ürün tanıtımlarında belirtilen süreye göre %21 daha uzun süre kullanılabildiğini gösterdi. Yani bu telefon üreticilerine karşı yürütülen bir kampanya değil.

Teknoloji devi Apple’dan yapılan açıklamada: “Biz ürünlerimizi detaylı bir şekilde test ediyoruz ve pil ömrü iddialarımızın arkasındayız. Donanım ve yazılımın sıkı entegrasyonu sayesinde iPhone’lar enerjiyi akıllıca kullanarak pil ömrünü en uzun süreye çıkaracak şekilde geliştirildi. Bizim test yöntemlerimiz bu akıllı kullanımı yansıtıyor. Which? kendi yöntemlerini bizimle paylaşmadığı için aradaki farkın neden kaynaklandığını bilemiyoruz. Biz kendi test yöntemlerimizi detaylı olarak paylaşıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Tayvanlı teknoloji şirketi HTC de benzer bir açıklamada bulundu. Which?’in HTC’nin telefonların batarya ömrünü %5 fazla söylediği yönündeki iddiasına yanıt olarak şirket; “Test ortamları ve düzenlerindeki farklılıklar sonuçlarda bazı çeşitlilikler yaşanmasına sebep olabilir.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.