Donanım

Apple Lisa işletim sistemi açık kaynak olacak

Steve Jobs'ın öncülüğünde 1983 yılında geliştirilen ve devrimsel özellikler barındıran Apple Lisa işletim sistemi bedelsiz olarak dağıtılacak.


Computer History Museum (Bilgisayar Tarihi Müzesi), Steve Jobs'ın öncülüğüyle 1983 yılında geliştirilen ve devrim niteliğinde özelliklere sahip Apple Lisa işletim sistemini 2018 yılında ücretsiz olarak yayınlamayı planlıyor.

 150 milyon dolar maliyeti bulunan Lisa, açık kaynak kodlu şekilde ücretsiz dağıtılacak. Apple ilk ürettiğim yıllarda 10 bin adet satışını gerçekleştirmişti.

Apple'ın efsane CEO'su Steve Jobs'ın şirketten ayrılmasına neden olan olaylar zinciri de bu bilgisayarın geliştirilmesi döneminde başlamıştı. Dönemin Apple CEO'su John Scully, projeye kızının ismini veren ve büyük uğraşlarla çalışan Jobs'ı bu projedeki anlaşmalıklar sonrası kovmuştu.

Apple Lisa, dünyanın ilk grafik kullanıcı arayüzüne sahip bilgisayar olma özelliğine sahip. Microsoft'un bu bilgisayardaki özellikleri kopyalaması iki dev şirketi mahkemelik etmişti.

Lisa'nın ücretsiz dağıtımı için henüz kesin bir tarih verilmedi.

Yorumlar
mehmet
yazar kardeş yazdigini okumadan direk yayınlıyor anlaşılan! Kelime hataları böylesine bir sitede kabul edilemez!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.