Donanım

Apple o bilgisayarı üretimden kaldırıyor!

Apple bir dönemin önemli bilgisayar modellerinden biri olan iMac Pro'nun üretimini durdurma kararı aldı.


Teknoloji firması Apple yeni bir karara imza attı ve iMac Pro modelinin satışını durdurma kararı aldı. hem Türkiye hem dünya çapında alınan bu kararla beraber iMac Pro siparişi vermek istediklerinde karşılarında 'şu anda mevcut değil' uyarısı ile karşılaşıyorlar.

Apple o bilgisayarı üretimden kaldırıyor!

Fiyatı dudak uçuklatacak kadar yüksek olan iMac Pro Türkiye'de 57 bin 439 TL'den başlayan fiyatlarla satılıyordu. Bu fiyatın sebebi ise bilgisayarda kullanılan üst düzey donanım bileşenleri olarak gösteriliyordu.

Apple'ın bu kararı neden aldığı bilinmiyor. Markanın bu üst düzey bilgisayar serisinin geleceğinin belirsiz olduğu iddia edilirken bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.

Bir diğer iddia ise Apple'ın üst düzey bilgisayar stratejilerini değiştirmeye başladığı yönünde. iMac Pro'nun tasarım değiştirerek geri döneceğini iddia edenler de bulunuyor. Özellikle tasarımcıların tercih ettiği bir model serisi olan bu bilgisayar ailesi yüksek fiyatına rağmen belli işlerde sıklıkla kullanılıyor.  

Kesin neden bilinmemekle beraber gerçek olan şu ki: Artık cebinizde 57 bin TL olsa da yeni bir iMac Pro satın alamıyorsunuz. Bu durumun ne kadar devam edeceği de bilinmiyor. Konuyla ilgili açıklama geldiği zaman yine sayfalarımızda sizlerle paylayacağımızı belirtelim. 

Bu konudaki uzak bir iddia ise özellikle ekran kartı tarafında yaşanan tedarik sıkıntısı. Özellikle üst düzey ekran kartlarının madencilik için kullanılıyor olması beraberinde bir tedarik sorununu da getirdi. Bu durumun Apple'ı da etkilemiş olma ihtimali bulunuyor. 

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Çok pahalı bir Apple PC nin üretimini durduruyor. Bu paraya dört tane Microsoft un Surface 7 Pro su alınır.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.