Apple'ın M4 çipi yapay zekaya odaklanıyor

Apple, dün düzenlediği "Let Loose" etkinliğinde, gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenimi yeteneklerine büyük önem veren yeni M4 çipini ayrıntılarıyla anlattı.

Apple'ın M4 çipi yapay zekaya odaklanıyor

Yeni bir ikinci nesil 3nm süreci üzerine inşa edilen Apple'ın M4 çipi, 10 çekirdekli GPU'nun yanı sıra dört performans ve altı verimlilik çekirdeği içeriyor. Güç açısından Apple, M4'ün CPU'sunun M2'ye kıyasla %50 daha hızlı olduğunu ve GPU'nun dört kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Bellek bant genişliği de 120 GB/s'ye varan hızlarla iyileştirildi ve Apple ilk kez iPad serisine dinamik önbelleğe alma, donanımla hızlandırılmış ışın izleme ve donanımla hızlandırılmış ağ gölgeleme desteği ekliyor.

Üstelik Apple, M2 ile aynı performansı ancak yarı güçle sunabilen M4 ile sınıfında lider enerji verimliliğini koruduğunu söylüyor. İlk olarak yeni iPad Profesyonellerinde sunulan Apple'ın M4 çipi, büyük ölçüde geliştirilmiş yapay zeka performansı için 10 çekirdekli bir CPU, 10 çekirdekli bir GPU ve geliştirilmiş 16 çekirdekli bir sinir motoru içeriyor.

Apple'ın M4 çipi yapay zekaya odaklanıyor - Resim : 1

Apple'ın M4 çipi yapay zekaya odaklanıyor

M4 ayrıca, saniyede 38 trilyona kadar işlem gerçekleştirebilen, yükseltilmiş 16 çekirdekli bir sinir motoruna sahip; bu, şirketin A11 Bionic'teki ilk NPU'sundan 60 kat daha hızlı. Apple, M4'ün sinir motorunun gerçek zamanlı Altyazılar, Final Cut Pro'daki videolar sırasında konu izolasyonu ve StaffPad'deki otomatik müzik ulusu gibi görevleri destekleyeceğini ve hızlandıracağını söylüyor.

M4 çipinin diğer bazı yetenekleri arasında, iPad serisinde bir başka ilk olan AV1 donanım hızlandırması ve çıkarım tabanlı iş yükleri gerçekleştirirken azaltılmış bellek gereksinimleri yer alıyor. Apple'ın M4 çipi ilk olarak yeni 11 ve 13 inç iPad Pro'larda satışa sunulacak ve 15 Mayıs'ta resmi satışların başlamasından önce bugün ön siparişe sunulacak.