Donanım

Apple'ın satış rakamları

Apple’ın ne kadar iPhone, iPad, iPhone ve Mac sattığını haberimizde görebilirsiniz.

Apple'ın satış rakamları

Firmalar tarafından satış rakamları açıklanmaya başlandı. Sony, Nokia ve Samsung'tan sonra Apple'da satış rakamlarını açıkladı. Apple'ın rakamları da Samsung gibi olumlu görünüyor. Apple, yeni iPad'in Mart ayının sonundan itibaren piyasaya çıkmasıyla satış rakamlarını daha da arttırdı ve teknoloji ürünleri konusunda hala lider.

1335363942_iphone4s.jpg

Apple, 2011'in Ekim ayında satışa çıkarttığı iPhone 4S ile baya ilgi görmüştü. 2011'in son çeyrek rakamlarına göre toplam 35,1 milyon adet 4S sattı. Samsung, 88 milyon, Nokia ise 83 milyon sattı.

Apple bu satış rakamına tek ürünle ulaşırken, Samsung ve Nokia bu satış rakamına birden fazla telefon satışı ile erişti. Buda Apple'ın bu konuda diğerlerine göre daha başarılı olduğunu gösteriyor.

1335364042_ipad1.jpg

Şirket iPad ile ilgili az da olsa hayal kırıklığına uğradı. Apple analistlerinin dediğine göre Apple  12.3 ile 13.5 milyon arasında bir satış rakamı bekliyordu. Ama  11.8 milyon adet iPad satışı gerçekleşti. Şirketin iPad satışında en etkili olduğu zaman ise açılış haftasında 3 milyon satış rakamına ulaşılmasıydı.

1335364110_imac-4.png

Apple'ın Mac satışlarına gelince rakamlar oldukça iyi. Air, Pro ve iMac modellerinden oluşan Mac ailesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7'lik artış gösterdi ve Mac'lerin satış rakamı 4 milyon adet sayısına ulaştı.

1335364154_apple-ipod-nano.jpg

iPhone piyasaya sürülmeden önce şirketin amiral gemisi olan iPod ise bir düşüş yaşanıyor. iPod satışı 7.7 milyon ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında daha düşük durumda. iPhone'lar piyasaya sürüldükten sonra iPod'ta yaşanan bu düşüş gayet normal olarak karşılanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.