Donanım

Arabanızdaki cihazları işaretle çalıştıracaksınız!

Artık arabanızda bulunan radyo, klima ve benzeri cihazlar, işaretlerle komuta edilebilecek.


Teknoloji hızla ilerlemeye devam ediyor özellikle araç teknolojisi son zamanlarda hız kazandı. Yeni nesil araçlarda yerleştirilecek bu teknoloji ile tüm fonksiyonlar el ve baş işaretleriyle çalışabilecek ve radyo, klima ve benzeri cihazlar, işaretlerle komuta edilecek.

Araba kullanımına tamamen farklı bir boyut katacak olan sistem, ABD'de mühendisleri tarafından geliştiriliyor. Şuan test aşamasında olan uygulamaya göre, arabadaki çoğu fonksiyon el ve baş işaretleriyle çalışacak.

1343203110_2307201215022483321.jpg

Arabanın ön paneline kızılötesi sensörler yerleştiriliyor ve bunlar şoförün el ve kafa işaretlerini tanıyor böylece arabada bulunan gizli bilgisayar da bu işaretlerle radyo, navigasyon cihazı, klima ve cep telefonunu gibi cihazları çalıştırıyor.

Test edilen uygulamada test denemesini 23 yaşındaki Amy Benville yaptı. Amy kafasını sola çevirince radyonun sesi yükseldi, sağa çevirince ses azaldı. Ellerin vites kolu üzerinde düz tutulmasıyla klima çalıştı. Göz kırparak radyo açılıp kapanıyor ve radyo kanalı da elle direksiyon üzerine dokunularak yapılıyor.

1343203130_2307201215022841232.jpg

Telefon görüşmesi yapacak şoförlerin ise telefonla birini aramak için cep telefonunu eline alması gerekmiyor. Bunun için elle telefonla konuşur gibi bir işaret yapması yeterli oluyor böylece telefon görüşmesi yapılabiliyor. Ayrıca birini aramak için de aranan şahsın ismini söylemesi yetiyor.

1343203188_araclardateknolojisinirtanimiyorh16081.jpg

Bu teknoloji ile şoförlerin işi büyük ölçüde kolaylaşacak ve onların dikkatinin dağılmasını önlenecek. Bu uygulamanın birkaç sene içinde yaygın hale gelmesi bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.