Donanım

Aracınızı bırakın, akıllı telefonunuz park etsin!

Otomobillerde akıllı dönem başladı!

Aracınızı bırakın, akıllı telefonunuz park etsin!

Dünyaca ünlü Japon otomobil üreticisi Nissan geçtiğimiz günlerde en yeni teknolojilerinden olan akıllı telefon ile araba park etme projesini hayata geçirdi. Pilot uygulama için özel olarak tasarlanan Nissan NSC-2015 adlı arabasında ilk testi fuarda gerçekleştiren firma geleceğe yönelik büyük bir başlangıcın ilk adımlarını attı bile.

1349512036_nissan-nsc-ev.jpg
Aracımızın çalışma sistemine kısaca bir göz gezdirecek olursak,  uzaktan kumanda sistemi temellerine dayanıyor. Bu kontrol sistemi için Android'li bir telefon işimizi görüyor. Testlerde kullanılan Galaxy S3, Nissan'ın projesine renk katmış oldu.

1349512051_nissan-nsc-2015-2012-10-03-5.jpg
Aracınızın akıllı telefon üzerinden park edilebilmesini veya park edilen yerden tek bir tıklama ile çıkılabilmesine olanak tanıyan bu yeni teknolojinin ilk adımlarını atan Nissan, bu arabaları 2015 yılında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Araba tamamen akıllı sistemlerle donatılmış durumda. Her türlü durumda sahibiyle iletişimde bulunan, bağlantısını koparmayan bu arabaların fiyatı konusunda henüz net bir şey yok.

Not: Aracın hırsızlara karşı da özel uyarı teknikleri barındırdığını belirtelim. Sahibini tanıyan bu akıllı araç, olası hırsızlık ve zararlılara karşı sahibini uyarmak için ses çıkarıp telefona çeşitli uyarı mesajları çağrı vb sinyaller gönderebiliyor.


Yorumlar
Misafir
Nissan bu abi yapar
Cevapla
Misafir
Galaxy S3'e bak be on numara yakışmış.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.