Donanım

Asus'tan Meltdown ve Spectre önlemi!

Tayvanlı teknoloji devi Asus, 2015 yılında kullanıma sunduğu 9 serisi anakartlarını Meltdown ve Spectre açıklarına karşı güncelledi.


ASUS, Intel 9-serisi yonga seti anakartları için anakart BIOS güncellemeleri üzerinde çalışıyor. Bu yeni çalışma, CPU mikrokod güncellemesiyle "Meltdown" ve "Spectre" güvenlik açıklarına karşı hazırlıyor.

Intel, Mart ayında "Haswell" ve "Broadwell" işlemcileri için mikrokod  güncellemelerini yayınladı. Ancak anakart üreticisi bambaşka bir meseke. BIOS güncellemeleri, 4. nesil "Haswell" ve 5. nesil "Broadwell" yongalarını kapsıyor.

ASUS, bahsi geçen güncellemeleri "beta" olarak işaretliyor.  Çünkü 2014 ve 2015 yılları arasında üretikelen tüm 9 serisi anakartların garanti dışı kaldığını vurgulanıyor. Yeni BIOS güncellemesi ile birlikte işler değişiyor. Z97 Express yonga setine dayanan ASUS'un en popüler anakartlarından biri olan Z97-A'nın en yeni BIOS güncellemesinin, Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirmesi ile birlikte Meltdown ve Spectre'ye karşı daha güçlü olduğu mutlak bir gerçek. Kısacası güncelleme popüler anakart ve işlemciler, Meltdows ve Spectre türü zararlılara karşı daha güvenli olacak. 

En son BIOS güncellemelerini, ASUS web sitesinde anakartınızın ürün sayfasının "Destek" sekmesinde bulabilirsiniz. Asus 9 serisi yongalar, Windows 10 işletim sistemini destekliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.