Donanım

Bayraktar AKINCI TİHA kritik bir eşiği daha geçti!

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen AKINCI TİHA kritik bir eşiği daha geçti!


Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’nın devam eden testleri kapsamında PT-1 olarak adlandırılan ilk prototipi, Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama Testi’ni başarıyla tamamladı.

Bayraktar AKINCI TİHA kritik bir eşiği daha geçti!

Bilindiği üzere Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamındaki Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), geçtiğimiz hafta Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndaki AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’ndeki ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirmişti.

Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), kritik bir eşiği daha geçerek yeni bir başarıya daha imza attı.

Elde edilen bilgilere göre, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA PT-1, hazırlıklara geceden başladı ve bu hazırlıkların ardından Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama Testi kapsamında saat 06.16’da havalandı.

Uçuş daha önce olduğu gibi yine Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleştirildi. 30 bin feet irtifanın (Yaklaşık 9,15 km) geçildiği uçuş toplamda 3 saat 22 dakika kadar sürdü.

Gökyüzünde gerçekleştirilen testlerin ardından Bayraktar Akıncı TİHA'nın saat 09.38’de başarıyla indiği görüldü. Testlere iki ayrı prototip ile devam eden Bayraktar AKINCI TİHA, böylelikle beşinci başarılı uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Proje kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA’nın yıl sonuna kadar teslim edilmesi hedeflendiğini de ayrıca belirtelim.

Yorumlar
X Artık Biliniyor
Bu ülkede güzel şeylerde oluyor.Tebrikler.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.