Donanım

Bilgisayar tarih mi oluyor?

Son zamanlardaki bilgisayar satışlarındaki gerileme neden oluyor?


ABD merkezli işlemci üreticisi olan AMD yaptığı açıklamada,  bilgisayar satışlarının Asya-Pasifik bölgesinde azalmasının PC sektöründe kaygıya neden olduğunu söyledi. Bağımsız IDC firması bir araştırma yaptı ve yürüttüğü piyasa araştırmasına göre Çin başta olmak üzere Asya'daki birçok ülkede PC satışları Nisan-Haziran döneminde geriledi.

Bilgisayar satışlarındaki gerilemeyi değerlendiren uzmanlar; ekonomik belirsizlik, mobil cihazların yaygınlaşması, yüksek seyreden dolar kuru ve Windows 8'in getirdiği beklentilerin bu gerilemeye ana nedenler olarak belirtti.

1343052676_bilgi.jpg

2012'nin ikinci çeyreğinde net gelirlerinin önceki yıla kıyasla yüzde 39 oranında azalarak 37 milyon dolar seviyesine gerilemesinden sonra AMD yöneticileri bu durumun ciddiyetini kavradıklarını söylediler. 2001'den bu yana ilk kez PC satışlarında üç çeyrek boyunca gerileme yaşandığına dikkat çeken Şirketin CEO'su Rory Read, tüm zamanlar baz alındığında da PC satışlarının 28 aydır ortalamanın altında seyrettiğini söyledi.

Reads, bu tür dalgalanmaların üçüncü çeyrekte de yaşanabileceğini söyledi ve "Yıllık gelir beklentilerimizi düşürmek durumunda kaldık, masaüstü PC'ler için ürettiğimiz çiplerin satışı ilk olarak Çin'de yavaşladı ve ardından küresel boyutta bir durgunluk dönemine girdik" dedi.

Uzmanlar bilgisayarlar tarihe karışmasa da eski satış başarısını yakalayamayacağı görüşünde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.